Tłumy w kolejce na Śnieżkę. "Takie widoki nie powinny już dziwić"

"Takie obrazki już nie powinny dziwić" - tak sudecki przewodnik opisuje widok spod Śnieżki. Bardziej od górskiej wycieczki przypominało to pielgrzymkę, a to dopiero początek sezonu wakacyjnego. Teraz tłumy są już nie tylko nad morzem.

Góry od zawsze kojarzyły się z ciszą i spokojem. Było to miejsce, w którym można było się wyciszyć i zapomnieć na chwilę o zgiełku miasta. O ile góry w dalszym ciągu są świetnym pomysłem na wakacje i dobrym miejscem na relaks i wypoczynek, o tyle z ich uroków korzysta coraz więcej osób. Dodatkowo gdy pandemia uniemożliwiła dalekie, zagraniczne podróże, ludzie przypomnieli sobie jak ciekawe miejsca oferuje Polska. To wszystko skutkuje coraz większymi tłumami na górskich szlakach i w górskich miejscowościach, a o samotności, ciszy i spokoju w trakcie wędrówki na szczyt możemy powoli zapomnieć.

Tłumy nie tylko na zakopiańskich Krupówkach

Zakopane niezaprzeczalnie zawsze było popularnym kierunkiem podróży, jednak od kilku lat turystyka górska powoli zaczęła nabierać coraz większego rozpędu. Nie tylko Tatry, ale i Bieszczady czy Karkonosze stają się kierunkami wycieczek i wspinaczek górskich. 

W środę 13 lipca br. jeden z górskich przewodników, skupiający się głównie na Sudetach, wrzucił na swój profil na Facebooku post, w którym uwiecznił tłumy zmierzające na śnieżkę. 

Takie obrazki już nie powinny dziwić.

Taki podpis widnieje nad zdjęciami tłumów ludzi zmierzających w stronę szczytu. Tłumy obecne na trasach przypominały bardziej pielgrzymkę, niż spokojną górska wędrówkę, a o wyciszeniu i spokoju raczej można było tylko pomarzyć. 

Śnieżka zdobywa coraz większą popularność

Śnieżka jest niezaprzeczalnie jednym z najpopularniejszych szczytów. Dziennie potrafi wejść na nią nawet ponad 10 tys. ludzi. Z tego powodu został tam wprowadzony nawet ruch jednokierunkowy, aby ułatwić poruszanie się po szlaku. W ubiegłym roku w same tylko wakacje Śnieżkę odwiedziło prawie 700 tys. osób, a w tym roku przewidywania są na jeszcze większe tłumy.

Jeśli komuś zależy na ciszy i spokoju, to w okresie wakacyjnym lepiej wybierać mniej popularne i oblegane trasy. Co więcej warto wspomnieć, ze sam Karkonoski Park Narodowy apelował o omijanie Śnieżki w czasie wakacji i wybieranie innych, mniej obleganych szlaków. Powstała nawet akcja #WeekendBezŚniezki, która ma zachęcić do wybrania innych atrakcji, jakie mają do zaaferowania Karkonosze. 

Więcej informacji znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek
Więcej o: