Polskie Malediwy. Turkusowe jezioro w centrum kraju przyciąga turystów. Jest jednak niebezpieczne

Lazurowe jezioro zachwyca niezwykłym kolorem wody i przyciąga rzesze turystów oraz... miłośników portali społecznościowych. Warto jednak wiedzieć, że miejsce to skrywa pewna tajemnicę, którą warto poznać nim wybierzemy się nad Polskie Malewidy.

Osadnik Gajówka to mała, niepozorna wieś leżąca w województwie wielkopolskim. To właśnie tutaj niedawno zostało odkryte miejsce, które szybko nazwano polskimi Malediwami.

Nic dziwnego! Lazurowa woda jeziora i soczysta zieleń okalająca niewielką plażę sprawia, że w tym miejscu można poczuć się jak na egzotycznej plaży. 

Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl

Lazurowe jezioro w samym centrum Polski

Lazurowe jezioro jest sztucznym zbiornikiem wodnym. Pierwotnie było to dawne wyrobisko Kopalni Węgla Brunatnego Adamów, w późniejszych latach wykorzystywane było natomiast jako składowisko żużli i popiołów Elektrowni. Po latach zostało wypełnione wodą tworząc jezioro, które dzisiaj staje się coraz większą atrakcją turystyczną. 

Egzotyczny, turkusowy kolor zawdzięcza węglanowi wapnia, który był transportowany wraz z odpadami paleniskowymi w formie pulpy.  

Polskie Malediwy. Jezioro jest piękne, ale wstęp tam ograniczony

Swoim pięknym i nietypowym kolorem jezioro zachęca coraz większe rzesze ludzi do odwiedzin. Warto jednak zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa tych wycieczek. Lazurowe jezioro leży bowiem terenie Elektrowni Adamów. Nie zraża to jednak poszukujących wrażeń osób z całej Polski. Z uwagi na to dla odwiedzających wyodrębniono specjalny punkt widokowy. Jest to idealne miejsce do zrobienia zdjęć. 

Warto jednak mieć na uwadze, że lepiej darować sobie kąpiele w turkusowej wodzie. Ma ona bowiem mocno zasadowy odczyn, co czyni ją niezdatną do wszelakich kąpieli. Kontakt z wodą może powodować bowiem poparzenia. Nie powinno się również zbliżać do brzegów zbiornika, gdyż są one niestabilne i grząskie. Zarówno brzegi, jak i dno zbiornika często się także zapadają. 

Niespotykana atrakcja, która kusi turystów

Mimo braku możliwości kąpieli dalej miejsce to ma do zaoferowania wiele przepięknych widoków, a sama woda jest niespotykaną w tej części Europy atrakcją. Całość tworzy przepiękny krajobraz, przywodzący na myśl widoki znane z egzotycznych zakątków globu. 

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku
Więcej o: