Wracają obostrzenia związane z COVID-19. W których krajach obowiązują maseczki i certyfikaty? [LISTA]

Wiele osób planuje w tym roku wakacje za granicą. W niektórych państwach, na przykład we Francji, Grecji i Włoszech, wracają obostrzenia związane z koronawirusem. Turyści będą musieli nosić maseczki w różnych miejscach, a zaświadczenia o szczepieniach będą sprawdzane. Co jeszcze czeka odwiedzających europejskie państwa?

Wiele wskazuje na to, że czeka nas kolejna fala zakażeń koronawirusem. Z dnia na dzień w wielu krajach odnotowuje się coraz więcej przypadków zachorowań. Dlatego też władze ponownie zaczęły wprowadzać różne ograniczenia. Większość z nich dotyczy turystów, którzy będą musieli pokazywać zaświadczenie o szczepieniu, byciu ozdrowieńcem lub negatywny wynik testu na COVID-19. Niektóre państwa, jak na przykład Cypr, wracają do maseczek w pomieszczeniach zamkniętych.

Zobacz wideo COVID-19 mocno oddziałuje na chińską gospodarkę? Ekspert wyjaśnia

Więcej wiadomości o koronawirusie znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Wakacje za granicą a koronawirus. Kraje wracają do maseczek

Wszyscy, którzy wybierają się na wakacje na południe Europy muszą liczyć się z tym, że restrykcje będą znowu obowiązywać. W Grecji należy zasłaniać usta i nos w komunikacji publicznej, w taksówce i na statkach (są wyznaczone miejsca). Ponadto istnieje też nakaz zachowania odpowiedniej odległości w przestrzeni publicznej.

Włochy także zmagają się z początkiem kolejnej fali COVID-19. W kraju maseczki dla osób powyżej szóstego roku życia są obowiązkowe. Trzeba je nosić w placówkach medycznych, na statkach i promach oraz w komunikacji miejskiej. Podobnie może być w Hiszpanii. Obecnie nos i usta muszą zakrywać tylko osoby zakażone COVID-19. 

Wakacje za granicą. W tych krajach ponownie trzeba pokazywać "paszport covidowy"

Taki obowiązek od 1 lipca 2022 r. mają turyści wjeżdżający do Portugalii. Muszą oni pokazać zaświadczenie o szczepieniu, byciu ozdrowieńcem lub negatywny wynik testu na koronawirusa. Podobnie jest na Azorach. Obostrzenia na wyspach są jednak bardziej restrykcyjne. W przypadku, gdy nie mamy tych dokumentów, trzeba pokazać wynik szybkiego testu antygenowego (wykonanego 48 godzin przed wylotem) lub testu RT-PCR (wykonanego 72 godziny przed wejściem na pokład samolotu). Jeżeli nie będziemy mieć któregoś z tych zaświadczeń, na miejscu czeka nas badanie na obecność koronawirusa. Osoby, które planują dłuższe wakacje na Azorach muszą pamiętać też o tym, by wykonać test w szóstym i dwunastym dniu pobytu. 

Restrykcje objęły także Francję. Do kraju mogą podróżować przede wszystkim osoby zaszczepione, które muszą okazać odpowiednie zaświadczenie w formie elektronicznej lub papierowej. Aby móc przekroczyć granicę kraju, należy przygotować także negatywny wyniku testu RT-PCPR lub szybkiego testu antygenowego w języku angielskim lub francuskim. Jeżeli nie ktoś nie jest zaszczepiony, musi okazać certyfikat ozdrowieńca, który potwierdza przebycie choroby od 11 dni do sześciu miesięcy przed wylotem. Osoby przebywające we Francji zobowiązane są do noszenia maseczek w szpitalach, przychodniach i zakładach opiekuńczych.


Źródło: bankier.pl

Więcej o: