Nie tylko Ciechocinek! Najpiękniejsze polskie uzdrowiska, które warto odwiedzić

Słyną z malowniczych widoków, otoczenia natury i zbawiennego dla zdrowia mikroklimatu. Znajdują się w różnych regionach naszego kraju, oferując wypoczynek zarówno w górach, jak i nad morzem. To tylko niektóre z wielu zalet polskich uzdrowisk. Gdzie kryją się najpiękniejsze?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Coraz więcej osób decyduje się na spokojny wypoczynek w jednym z uzdrowisk znajdujących się na terenie naszego kraju. Przemawiają za tym nie tylko zbawienne korzyści dla naszego organizmu, ale także możliwość wyciszenia i napawania się pięknem natury. Oto ranking 3 uzdrowisk, które powszechnie uznaje się za najbardziej urokliwe. 

1. Szczawno-Zdrój

To jedno z najstarszych i najbardziej malowniczych uzdrowisk na terenie Polski. Przed laty odwiedzało je wiele ważnych osobistości, między innymi Winston Churchill, Zygmunt Krasiński oraz cesarz Wilhelm II. Miasto uzdrowiskowe znajdujące się w województwie dolnośląskim tak naprawdę mało ma z nim wspólnego - zresztą, jak z każdym innym województwem - wyglądem przypomina bowiem obcą krainę wyrwaną z baśni. Liczne parki, malowniczość gór i alejki z kwiatami wokół tworzą niesamowitą kompozycję, podobnie jak dopracowana architektura. Wśród budynków z pewnością wyróżnia się zabytkowa pijalnia wód mineralnych wraz z drewnianą halą spacerową. Natomiast neobarokowy Dom Zdrojowy uznawany jest za jedno z najbardziej okazałych sanatoriów w Polsce.

Dom Zdrojowy w Uzdrowisku Szczawno -JedlinaDom Zdrojowy w Uzdrowisku Szczawno -Jedlina Fot. Krzysztof Ćwik / Agencja Wyborcza.pl

2. Lądek-Zdrój

Odprężająca kąpiel termalna sama w sobie jest wspaniałą metodą relaksu - a jeśli dodatkowo odbywa się w bogato zdobionym gmachu z XVIII wieku, zakrytym potężną kopułą - staje się prawdziwym luksusem. Można go zaznać odwiedzając sudeckie uzdrowisko Lądek-Zdrój, a konkretnie zakład przyrodoleczniczy „Wojciech". Wiele lat temu gościł już takie osobistości jak Johann Wolfgang Goethe, caryca Katarzyna czy prezydent USA John Quincy Adams.

3. Nałęczów

Nie bez powodu uzdrowisko w Nałęczowie uznaje się za najbardziej romantyczne ze wszystkich w Polsce. Nie tylko dlatego, że można się w nim zakochać od pierwszego wejrzenia, ale głównie przez to, że specjalizuje się w leczeniu dolegliwości sercowych, takich jak nadciśnienie tętnicze i nerwice. Wyjątkowy mikroklimat pomaga skutecznie obniżyć ciśnienie krwi, a malownicza okolica pełna lasów, pól i wąwozów działa kojąco na cały organizm. Nic dziwnego, że pobyt w tym miejscu doskonale wpływa na samopoczucie. 

Nałęczów. UzdrowiskoNałęczów. Uzdrowisko Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

źródło: magazyn.travelist.pl

Więcej o: