Wakacje 2022. Ponad połowa Polaków rezygnuje z wakacji [SONDAŻ]

Inflacja, galopujące ceny i wojna za wschodnią granicą sprawiły, że Polacy coraz bardziej rozważnie podejmują decyzje o planowanych wydatkach. Gdy każdy grosz się liczy, ponad połowa rodaków nie planuje wyjazdów w te wakacje. Tak wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

52,9 proc. badanych w sondażu United Surveys nie wyjedzie w tym roku na wakacje – informuje RMF FM. Niemal co czwarty ankietowany zamierza wypoczywać poza domem od jednego do dwóch tygodni. Krócej niż tydzień wakacji spędzi poza domem 14 proc. ankietowanych. Są jednak tacy, którzy planują wyjechać na urlop nawet na ponad dwa tygodnie. Takich osób jest ponad 5 proc. Na dłuższe niemal miesięczne wakacje może pozwolić sobie zaledwie 0,1 proc. ankietowanych.

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

W ankiecie zbadano również preferencje dotyczące wyjazdów w poszczególnych grupach wiekowych. Czterdziestolatkowie (40-49 lat) w większości, bo w aż w 71,5 proc. stwierdzili, że chcą spędzić urlop poza domem. Nigdzie się nie ruszą i spędzą lato w domu seniorzy (60-67 lat). 80 proc. z nich nie planuje żadnych wyjazdów.

Niemal połowa ankietowanych dwudziestolatków (19-29 lat, 47 proc.) zamierza wyjechać. Podobnie jak połowa trzydziestolatków (51 proc.). Pięćdziesięciolatkowie wprawdzie z mniejszym entuzjazmem, ale również stwierdzili, że wyjadą (43 proc.). 27,5 proc. badanych siedemdziesięciolatków potwierdziło, że ma plany wakacyjne. Wyjazdy w większości planują osoby mieszkające w miastach powyżej 250 tys. mieszkańców. Urlop poza domem zamierza spędzić 60,5 proc. z nich.

Entuzjazm Polaków dotyczący wyjazdów niemal na tym samym poziomie

Wyniki sondażu United Surveys nie zaskakują. Pokrywają się z wynikami ankiety przeprowadzonej przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu". W ankiecie zadano pytanie: Czy stać cię na to, by w tym roku pojechać na urlop? Aż 59 proc. respondentów odpowiedziało, że nie stać ich na urlopowy wyjazd. Pozytywną odpowiedź na to pytanie udzieliło 41 proc. Polaków. Badanie wykonano w dniach 24–25 maja na grupie 1062 dorosłych Polaków.

Socjolog Henryk Domański, komentując te wyniki badań, był wyraźnie zaskoczony. "Po dwóch latach pandemii Polacy powinni więcej wyjeżdżać i korzystać z urlopów, przynajmniej w kraju. Efekt czynników zewnętrznych, w tym inflacji, jest tu znaczący. Do tej pory podobna większość Polaków unikała jedynie wyjazdów zagranicznych, a teraz, jak widać, całkowicie zmieniły się tegoroczne preferencje urlopowe" – zauważa socjolog.

Bon turystyczny ważny do końca września

Dużym wsparciem dla domowego budżetu jest bon turystyczny. To dofinansowanie 500 zł na każde dziecko, które można wydać w hotelach i ośrodkach w Polsce. Początkowo był ważny do końca marca 2022 roku, rząd zdecydował się na jego przedłużenie do końca września.

Źródło: RMF FM / "Super Express

Więcej o: