Lasy Państwowe walczą z niebezpieczną rośliną. Najwięcej szkód może nam wyrządzić podczas upałów

Na oficjalnej stronie Nadleśnictwa Radom czytamy, że trwa walka rośliną niebezpieczną dla zdrowia człowieka. Ten szkodliwy gatunek stwarza także zagrożenie dla zwierząt i swoją obecnością ogranicza wzrost pozostałej roślinności. Mowa o Barszczu Sosnowskiego. Dlaczego należy go unikać?
Zobacz wideo Dlaczego należy unikać barszczu Sosnowskiego?

Kilka dni temu na stronie Nadleśnictwa Radom zamieszczono oficjalny wpis informujący o tym, że coroczna walka z tą groźną rośliną występującą na terenie naszego kraju wciąż trwa. Mowa o Barszczu Sosnowskiego. Jego obecność w przyrodzie nie niesie żadnych korzyści, a wręcz stanowi ogólne zagrożenie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Lasy Państwowe walczą z Barszczem Sosnowskiego

Ta pochodząca z Kaukazu roślina jest wyjątkowo trudna do usunięcia, a w dodatku kontakt z nią grozi poważnymi problemami zdrowotnymi. Jak przedostała się do Polski?

Okazuje się, że Barszcz Sosnowskiego został sprowadzony do naszego kraju w celach badawczych. Celem było sporządzenie wydajnej paszy dla bydła właśnie z wykorzystaniem tej rośliny. Niestety późniejsze badania udokumentowały, że wartości odżywcze były znacznie mniejsze, niż zakładano na samym początku. Niemniej jednak, zanim to udowodniono, roślina ta była sadzona niemalże w każdej części naszego kraju. 

Z czasem traciła jednak zainteresowanie wśród lokalnych PGR-ów, przez co zupełnie wymknęła się spod kontroli, stanowiąc zagrożenie dla wszystkich, którzy nie mieli wiedzy, jak należy postępować z tą rośliną.

Konsekwencje dawnych zaniechań odczuwane są po dziś dzień, przez co każdego roku Lasy Państwowe i inne służby takie jak Ochotnicza Straż Pożarna usuwają napotykane sadzonki. Niestety nie jest to proste, ponieważ już jedna roślina potrafi wytworzyć około 100 tysięcy nasion.

Barszcz Sosnowskiego, dlaczego należy unikać tej rośliny?

Jak dowiadujemy się z nagrania zamieszczonego na stronie lasy.gov.pl, kontakt z Barszczem Sosnowskiego jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia ludzi. Nie musimy go nawet zrywać, czy dotykać, aby miał na nas wpływ. Jak informuje pracownik Nadleśnictwa Żołędowo, roślina ta jest najgroźniejsza podczas upałów.

Wydziela bowiem specyficzne olejki eteryczne, których osadzenie się na skórze człowieka sprawia, że pozbawieni jesteśmy ochrony przed słońcem. Wynikiem czego może dochodzić do uszkodzeń skóry, ostatecznie doprowadzając do groźnych i bolesnych poparzeń.

Oglądając poniższy film, możemy dostrzec, że pracownicy służby leśnej przejeżdżający obok dużej ilości Barszczu Sosnowskiego mają pozamykane szyby, wentylację i są ubrani od stóp do głów pomimo tego, że temperatura wewnątrz auta sięgnęła 40 st. C. Jak się okazuje, samo wdychanie olejków prowadzi do zawrotów głowy, wymiotów, a nawet utraty świadomości.

 
Więcej o: