Jakie atrakcje ma Szczawnica na wakacje 2022? Te aktywności oferuje górska miejscowość

Atrakcji w Szczawnicy nie brakuje. Szczególnie zadowoleni będą miłośnicy aktywnego spędzania czasu. Zwiedzanie zamku Czorsztyn czy spływ Dunajcem z pewnością przypadną do gustu tym, którzy preferują aktywny wypoczynek.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Szczawnica to turystyczne miasto, które może poszczycić się statusem uzdrowiska. Znajduje się na granicy Beskidów Zachodnich i Pienin w województwie małopolskim. Dlaczego warto wybrać to miejsce na  wakacje 2022? Szczawnica oferuje bowiem masę atrakcji, które przypadną do gustu zarówno fanom aktywnego spędzania czasu, jak i tym, którzy preferują nieco spokojniejszy wypoczynek.

Szczawnica - atrakcje na wakacje. Spływ Dunajcem to wspaniały pomysł na aktywny urlop

Listę atrakcji Szczawnicy otwiera spływ Dunajcem. Ta atrakcja jest dostępna od późnej wiosny do jesieni. Trasa spływu na flisackiej tratwie rozpoczyna się w przystani Sromowce i pozwala na podziwianie piękna dzikiej przyrody. Podczas spływu flisacy opowiadają legendy o lokalnym Janosiku oraz pokazują najciekawsze miejsca. Oprócz spływu tratwą można wybrać także inne aktywności - rafting, canoeing lub hydrospeed. 

Pisząc o Dunajcu, nie można zapomnieć o zwiedzaniu zamku Czorsztyn. Znajduje się na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Można go zwiedzać w następujących dniach i godzinach:

  • od 1 maja do 30 września - codziennie w godzinach 9:00 - 18:00,
  • od 1 października do 30 kwietnia - od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 - 15:00.

Co można zobaczyć w zamku Czorsztyn? Między innymi:

  • ruiny zamku średniego i górnego, 
  • renesansową basztę Baranowskiego i Zieleniec,
  • wystawę o historii zamku i starostwa czorsztyńskiego,
  • lapidarium (miejsce przechowywania kamieni naturalnych i budowli z nich zrobionych).

Szczawnica. Tu zobaczysz piękną górską przyrodę 

W Szczawnicy nie brakuje tras pieszych, jak i rowerowych. Miłośnicy wspinaczki powinni wejść na Sokolicę Trzy Korony i Bryjarkę, aby podziwiać piękną panoramę okolicy. Warto też zobaczyć Wodospad Zaskalnik, który znajduje się niecałą godzinę marszu ze Szczawnicy. Z kolei niedaleko miasta można podziwiać Homole - wąwóz pełen małych potoków, ścian wapiennych i drzew. Zachęcamy też do odwiedzenia Palenicy - latem można skorzystać ze zjeżdżalni grawitacyjnej.

Szczawnica. Te punkty w mieście warto odwiedzić

W Szczawnicy najbardziej rozpoznawalnym punktem jest Plac Dietla z fontanną i rzeźbą "Kobiety z dzbanem". Warto tam zajrzeć zarówno w dzień, jak i w nocy - nocą plac jest bowiem pięknie oświetlony. Po prawej stronie placu stoi XIX-wieczna Pijalnia Wód Mineralnych w "Domu nad Zdrojami". Stamtąd jest blisko do Górnego Parku pełnego rzeźb i Inhalatorium. 

Więcej o: