Zachwycające miejsca w Polsce Wschodniej. Góry, miasta i jaskinia. Sprawdź, gdzie warto pojechać

Polska Wschodnia ma wiele interesujących miejsc na urlop. Ten region różni się od pozostałej części kraju, możemy tu bowiem doświadczyć dzikości przyrody, ciszy, ale także uroku spokojnych, klimatycznych miast pozbawionych tłoku.
Zobacz wideo Filmy z fotopułapek Kazimierza Nóżki oglądają tysiące

Wybierając się na odpoczynek, często szukamy ciszy, której brakuje nam w codziennym życiu. Spokój pozwala wypocząć i nabrać sił. Czy w sezonie urlopowym w Polsce można znaleźć miejsca bez tłumów? Zachęcamy do sprawdzenia naszego zestawienia miejsc, w których "czas wolniej płynie". Tu można nie tylko podziwiać piękne widoki, ale znaleźć miejsca na styku różnych kultur. 

Sandomierz. Kamienica, w której mieści się Akademia Ziołowa Marcina z UrzędowaNowa atrakcja w Sandomierzu. Czary i napary w dawnej aptece

Interesujące miejsca na urlop w Polsce Wschodniej. Miasteczka, które musisz zobaczyć

Wschodnia część naszego kraju ma wiele do zaoferowania. Jeżeli lubimy niewielkie, ale klimatyczne miasteczka bogate w piękną architekturę, to warto wybrać się do kilku z nich.

Sandomierz, miasto królewskie położone na siedmiu wzgórzach. Piękne zarówno latem, jak i jesienią. Znajdziemy tutaj mały, klimatyczny ryneczek otoczony kawiarniami oraz budkami z lokalnie wykonaną biżuterią z krzemienia pasiastego, skały osadowej charakterystycznej właśnie dla tego regionu naszego kraju. W Sandomierzu można nie tylko wypić kawę na rynku, ale także udać się na romantyczny rejs po Wiśle. Jesienią warto zwiedzić niskie, ale malownicze Góry Pieprzowe, które w tym okresie tworzą przepiękny kolorowy pejzaż.

Kazimierz Dolny - kolejne, niemal bajkowe miasteczko. Jego założenie przypisuje się królowi Kazimierzowi Wielkiemu. Wokół niego rozpościera się wiele zielonych terenów. Ta miejscowość zyskała miano mekki artystów oraz wielbicieli sztuki. Aby się o tym przekonać, wystarczy przespacerować się uliczkami tamtejszego rynku, gdzie wszechobecnymi są malutkie, autorskie galerie, w których podziwiać można obrazy rozmaitych twórców.

Lublin, choć nie jest to malutkie miasto, to jednak nie można odmówić mu uroku. Ma w sobie niesamowitą urok, który przyciąga i sprawia, że chce się tam nieustannie wracać. Tamtejsza architektura przenosi nas do przeszłości. Spacer po stolicy województwa lubelskiego warto rozpocząć od Rynku i kierować się w stronę Lubelskiego Zamku. Co jeszcze można zobaczyć w Lublinie? Między innymi Wieżę Trynitarską, Bramę Krakowską, czy kamienicę z grafikami Andrzeja Kota. 

Miłośnicy historii mogą zwiedzić między innymi Muzeum Narodowe w Lublinie, które ma niesamowitą historię, czy Państwowe Muzeum na Majdanku. 

Jaskinia RajJaskinia Raj. Magiczne miejsce, które zachwyci najbardziej wybrednych

Bieszczady, Góry Świętokrzyskie, czyli nieodkryte zakątki Polski Wschodniej

Kiedy zmęczy lub znudzi nas towarzystwo murów i architektury idealnym rozwiązaniem będzie wyjazd w Bieszczady. To właśnie tu mamy szansę całkowicie odciąć się od hałasu, nadmiaru obecności turystów, czy po prostu wyruszyć na wędrówkę w towarzystwie natury.

Istnieją nawet hotele, które są oddalone od najbliższych sklepów spożywczych o kilka kilometrów. Oferują przy tym pełne wyżywienie, spa, czy możliwość zapewnienia dodatkowo takich atrakcji jak offroad po bieszczadzkim błocie, czy latanie szybowcem. 

Góry Świętokrzyskie to także interesujące miejsce na urlop w Polsce Wschodniej. Znajdziemy tam Łysogóry, czyli pasmo uwieńczone najwyższym szczytem Łysicą (614 m n.p.m.) oraz Łysą Górą (594 m n.p.m.).  Dodatkowo możemy wspiąć się także na Święty Krzyż i Łysiec. Region ten znany jest z legend o odbywających się tam sabatach czarownic. Odwiedzając te okolice, możemy także zwiedzić słynne ruiny zamku w Chęcinach czy Jaskinię Raj bogatą w przepiękne stalaktyty i stalagmity. 

Będąc w tej części Polski, nie zapominajmy o stolicy województwa świętokrzyskiego, jaką są Kielce. To niewielkie miasto może pochwalić się Rezerwatem Przyrody Kadzielnia, a także usytuowanym w tym miejscu amfiteatrem, gdzie nieustannie odbywają się koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Możemy pójść na spacer długim deptakiem przypominającym zakopiańskie Krupówki oraz wstąpić do najlepszych kawiarni i restauracji. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: