Wakacje w Bułgarii. Czego potrzebujesz? Zobacz, jak się przygotować na urlop w bałkańskim kraju

Planujesz wakacje w Bułgarii? Zobacz, czy do tego bałkańskiego kraju potrzebny jest paszport, jaka obowiązuje w nim waluta i jakie są aktualne obostrzenia pandemiczne.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Na wakacje samochodem czy też samolotem - co się bardziej opłaca? Pytamy eksperta

Bułgaria to europejski kraj znajdujący się w południowo - wschodniej części kontynentu, na Bałkanach. Wielu Polaków wybiera to miejsce na urlop. Ale jak się przygotować na wakacje w Bułgarii? Czy do Bułgarii potrzebny jest paszport? Jaka waluta jest w Bułgarii? Wyjaśniamy zawiłości.

Wakacje w Bułgarii. Czy do Bułgarii potrzebny jest paszport?

Bułgaria należy do Unii Europejskiej od 1 stycznia 2007 roku. Dzięki temu, aby wjechać na teren Bułgarii potrzeba jednego dokumentu tożsamości (do wyboru):

  • dowodu osobistego (plastikowego),
  • paszportu.

Aktualny dokument tożsamości jest wymagany również od dzieci. Warto też przygotować pełnomocnictwo rodziców dziecka podróżującego z osobą trzecią. Dokument przyda się w nagłych przypadkach jak choroba czy konieczność wyrobienia tymczasowego paszportu  w przypadku zgubienia.

Wakacje w Bułgarii. Jaka jest waluta w Bułgarii? 

Jeśli wybierasz się do Bułgarii to musisz wiedzieć, jaka obowiązuje waluta. Wydawałoby się, że skoro to kraj należący do Unii Europejskiej to walutą jest euro, ale tak nie jest. Walutą Bułgarii jest lew bułgarski. Jego symbol to BGN, a dzieli się na 100 stotinek. Monety występują w nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50 stotinki oraz 1 lew. Natomiast banknoty - 5, 10, 20, 50, 100 lew. 

Wakacje w Bułgarii a pandemia. Czy do Bułgarii potrzebny jest paszport covidowy?

Dla wyjeżdżających na wakacje do Bułgarii w 2022 roku ważną sprawą są też aktualne obostrzenia pandemiczne. W Bułgarii wyglądają one następująco:

  • brak konieczności okazania certyfikatu szczepienia na COVID-19,
  • brak obowiązku wykonania testu przed wjazdem ani po przyjeździe,
  • nie jest wymagana kwarantanna.

Oprócz tego nie trzeba wypełniać formularza lokalizacyjnego.

Więcej o: