Wakacje z zabytkami. Te miejsca zaskakują budowlami. Ministerstwo podpowiada, gdzie ich szukać

Na początku lipca bieżącego roku zainaugurowano kampanię o nazwie "Wakacje z zabytkami". Przygotowana w pełni przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ma służyć jako pomoc w odkrywaniu i poznawaniu historii naszego kraju. Przygotowano listę zabytków w poszczególnych częściach Polski, a także kalendarium, które zawiera planowane wydarzenia i festiwale.
Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Wakacje sprzyjają podróżowaniu. Aby odpocząć, nie musimy wybierać się na długi wyjazd za granicę, zwłaszcza jeśli jesteśmy zwolennikami krótkich i aktywnych form odpoczynku. Z pomocą przychodzi nowa kampania ministerialna, która nie tylko ma na celu przybliżenie zabytków znajdujących się w Polsce, ale także zachęcić do odkrywania historii i piękna naszego kraju. 

Wakacje z zabytkami. Niezbędne informacje na temat kampanii

Jak czytamy na głównej stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, najważniejszym celem kampanii jest prezentacja bogactwa zabytków na terenie naszego kraju pod względem zarówno historycznym, jak i kulturowym. 

Na stronie ministerstwa znajduje się specjalna zakładka, dzięki której możemy wybrać interesujące nas województwo i sprawdzić jakie lokalne zabytki na nas czekają. Mamy szansę odkryć aż 17 obiektów i obszarów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Między innymi Stare Miasto w Warszawie, Zamek w Malborku czy Puszczę Białowieską. Ponadto około 70 tysięcy zabytków samej architektury.

Przykładem może być przepiękna Lanckorona w województwie małopolskim. To niewielki układ urbanistyczny wraz z zamkiem. Tym, co wyróżnia to niezwykłe miejsce, są malownicze chatki często w białym bądź błękitnym kolorze. Pochodzą one głównie z XIX wieku i znajdują się tuż przy ruinach dawnego zamku usytuowanego na górze. A wdrapując się na szczyt, możemy podziwiać piękną panoramę Beskidów.

Jeśli będziemy w rejonie kujawsko-pomorskim, warto zajrzeć do Lubostronia. Ta niewielka wieś w powiecie żnińskim może pochwalić się jednym z najpiękniejszych pałaców. Wokół budowli rozpościera się piękny park krajobrazowy.

Dla miłośników archeologii, niezapomnianym może stać się wyjazd do Biskupina, jednak na terenie Polski są także inne miejsca o podobnym charakterze. Przykładem są między innymi pozostałości grodziska dawnej kultury łużyckiej znajdujące się w Wicinie w województwie lubuskim. Warto także odwiedzić Ostrów Lednicki czy Chotyniec.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wakacje z zabytkami to także różnorodne wydarzenie kulturalne. Sprawdź kalendarium

Poznawanie historii i kultury nie musi być nudne. "Wakacje z Zabytkami" prezentują także kalendarium planowanych w danym województwie imprez.

Jeśli jedziemy na teren małopolski, mamy okazję uczestniczyć w spływie flisackim, który jest lokalną tradycją nad Dunajem. Mazowsze oferuje nam Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki w Iłży.

W sierpniu w województwie śląskim możemy wziąć udział w Dniach Koronki Koniakowskiej, a miłośników dawnych instrumentów może zainteresować Finał Letniej Szkoły Gry na Cymbałach odbywający się w sierpniu na terenie Rzeszowa. 

 
Więcej o: