Był obiektem żartów przez lata. Tak wygląda miasto gumowych drzew i okrągłych ścian

Jeszcze kilka lat temu Wąchock słynął w przestrzeni internetu z różnego rodzaju żartów i anegdot - najczęściej tych o sołtysie. Mimo że przez niektórych to niewielkie miasteczko zostało okrzyknięte "polską stolicą humoru", ma też wiele innych atrakcji turystycznych, o których warto wiedzieć.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

To niewielkie miasteczko w województwie świętokrzyskim w sąsiedztwie Sieradowickiego Parku Krajobrazowego pojawiało się wielokrotnie na pierwszych stronach książek z kawałami. Mimo to Wąchock ma również wiele innych atrakcji, które doceniają turyści z całego kraju.

Dumny sołtys i Aleja Humoru

"Dlaczego w Wąchocku są gumowe drzewa? Bo córka sołtysa robi prawo jazdy", "Dlaczego w Wąchocku buduje się okrągłe domy? Bo przepowiedziano sołtysowi, że zabiją go za rogiem.". To tylko niektóre z licznych przykładów dowcipów, które powstały o miasteczku. Jednak mieszkańcy Wąchocka, zamiast chować urazę, postanowili stworzyć na ich podstawie interesujący obiekt turystyczny. Tak właśnie powstała Aleja Humoru. Spacer urozmaica około 30 żeliwnych tablic, na których umieszczono najpopularniejsze dowcipy o Wąchocku. Na samym końcu alejki znajduje się pomnik starszego pana w kapeluszu, który w jednej ręce trzyma teczkę, a w drugiej telefon komórkowy. Jest to, rzecz jasna, sołtys - jedna z najbardziej barwnych postaci w miasteczku. Symbolizuje połączenie tradycji z nowoczesnością. 

Aleja Humoru z pomnikiem sołtysa w WąchockuAleja Humoru z pomnikiem sołtysa w Wąchocku Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl

Opactwo cystersów w Wąchocku

Jednym z najcenniejszych zabytków w Wąchocku jest zespół kościelno-klasztorny z XII wieku. Budynki te uznawane są przez niektórych za najpiękniejsze zabytki stworzone w stylu romańskim na terenie Polski. Kościół wzbogacają czerwono-szare pasy z piaskowca, nadając mu niecodzienny charakter. Z kolei część klasztorna kryje w sobie najstarsze części obiektu. 

Sporą atrakcją dla przyjezdnych jest to, że po kościele zamiast przewodnika świeckiego oprowadza zakonnik, który opowiada o historii, architekturze, a także o normalnym, codziennym życiu braci.

- wspomina Jadwiga Gawior, mieszkanka gminy Wąchock i przewodniczka po Świętokrzyskiem w rozmowie z Urszulą Abucewicz. 

Opactwo Cystersów w WąchockuOpactwo Cystersów w Wąchocku Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl

Jeden zalew, mnóstwo możliwości

Zalew w Wąchocku jest idealnym przykładem odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni w kontekście celów rekreacyjnych; wokół zbiornika wybudowano ścieżkę spacerową i rowerową, która liczy ponad 2 kilometry. W planach na wzbogacenie obiektu uwzględniono również miłośników sportu, którzy mogą korzystać z kortu tenisowego, boiska do piłki nożnej, koszykówki i siatkówki. Dodatkową atrakcją jest plac zabaw dla najmłodszych oraz ceniony przez młodzież skatepark. W sezonie wakacyjnym warto również pomyśleć o wypożyczeniu kajaków czy rowerków wodnych. Malownicze widoki i estetykę tego miejsca wzbogacają również ruiny pałacu Schoenberga, który leży tuż nad zalewem.

Więcej o: