Wakacje Rosjan. Polka mieszkająca w Moskwie: "wycieczka do Turcji była ogromnym wstydem"

Sankcje, które kilka miesięcy spadły na Rosję, nie zablokowały całkiem możliwości podróżowania. Mieszkańcy kraju tłumnie wyjeżdżają na wakacje. Najczęściej wybierają Turcję, chociaż zdarza się, że wyjeżdżają także w inne miejsca. Mieszkająca w Moskwie Polka opowiedziała o tym, gdzie Rosjanie jeżdżą na urlop.

24 lutego 2022 Rosja zaatakowała Ukrainę. Świat odpowiedział na to różnymi sankcjami, wiele państw zamknęło swoje granice, a wiele linii lotniczych wycofało się z kraju. Możliwość zagranicznych podróży została znacznie utrudniona.

Po pierwsze ceny biletów lotniczych wzrosły, po drugie lotów jest w ogóle mniej

- powiedziała Polka mieszkająca w Moskwie w rozmowie z Onet Podróże.

Zobacz wideo W co gra Turcja ws. NATO?

Więcej wiadomości o sankcjach wobec Rosji znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Wydmy odsłoniły relikt przeszłości. Nad polskim morzem znaleziono ślady dawnej obecności Hitlera Nad polskim morzem wydmy odsłoniły relikt przeszłości

Rosjanie wyjeżdżają na wakacje. "Wyjazd to Turcji był obciachem"

Turcja zorganizowała specjalne połączenia lotnicze dla mieszkańców Rosji. Jeszcze przed kilkoma laty wybieranie się tam było uznane za coś wstydliwego. 

Przed pandemią w Rosji istniała opinia, że wycieczka do Turcji to wstyd, bo "leżeć na tej brudnej plaży lubią tylko buraki". Ale po pandemii i teraz w czasach wojny w Ukrainie wszyscy nabrali wody w usta

- wyjaśniła rozmówczyni. Nie wszyscy jednak mogą sobie pozwolić na wyjazd do tego kraju. W obecnych czasach Turcję mogą zwiedzać tylko osoby, które na to stać. 

Gdzie jeszcze wyjeżdżają Rosjanie?

Mieszkańcy najczęściej wybierają się na Krym i Soczi (tam przed kilkoma laty odbywały się Zimowe Igrzyska Olimpijskie). Podróżują samochodami lub pociągami, bo ruch lotniczy na południe kraju został ograniczony. Co ciekawe, Rosjanie w ogóle nie myślą o wojnie. Polka mieszkająca w Moskwie przyznała, że w tym roku nie planuje wakacji.

Nie chcę mi się ani pływać w morzu, ani cieszyć się życiem w jakikolwiek inny sposób, kiedy trwa wojna i giną niewinni ludzie

- mówiła. 

Ceny w Rosji rosną w zatrważającym tempie. "Lody kosztują krocie"

Coraz wyższe ceny sprawiają, że wiele osób ma bardzo trudną sytuację finansową. Niektórych nie stać na utrzymanie się, nie mówiąc już o przyjemnościach. 

Widziałam, że gałka lodów w niektórych polskich cukierniach kosztuje 8 zł. Według kursu walutowego w Rosji to 98,15 rubli. W Rosji w tym roku lody też kosztują krocie. Proszę bardzo: jedna porcja (50 g) kosztuje 115 rubli (9,37 zł). Kupiłam dwie gałki lodów, zapłaciłam 230 rubli, czyli 18,75 zł

- powiedziała kobieta. Dodaje, że jeszcze rok temu płaciła o 50 proc. mniej. W sklepach ciężko też znaleźć lody, które zrobione są z mleka. Zamiast tego wykorzystuje się olej palmowy i barwniki. 

W serialu pojawia się także katalońska Girona/ shutterstock Najciekawsze miejsca, w których kręcono "Grę o Tron"

Więcej o: