Turyści na wakacjach notorycznie zapominają o jednej rzeczy. Ekspert WHO ostrzega przed konsekwencjami

Jakich błędów musimy unikać na wakacjach? Zdaniem eksperta WHO przebywanie na słońcu i smażenie się między 12 a 16 jest całkowicie nieodpowiednie. Musimy zachować rozsądek i zwracać uwagę na wiele aspektów.

Ekspert WHO i rezydent psychiatrii, Łukasz Durajski, opowiedział o tym, jak zadbać o siebie podczas wakacji. W programie WP "Newsroom" wspomniał o tym, że powinniśmy zwracać uwagę na to, co i gdzie jemy. Podkreślił też, że podczas upałów musimy się nawadniać i szukać cienia.

Zobacz wideo Jak najlepiej podróżować w wakacje?

Więcej wiadomości na temat wakacji i podróży po świecie znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Jak zadbać o siebie podczas wakacji. "Nie smażmy się w godzinach między 12 a 16"

Ekspert stwierdził, że wiele osób zapomina o tropikalnych chorobach, które istnieją na świecie i którymi łatwo się zarazić. Przypomniał o biegunce podróżnika. Jak ich uniknąć? Przede wszystkim powinniśmy zadbać o profilaktykę i w miarę możliwości o szczepienia.

Powinniśmy zadbać o higienę, skupiać się na tym, co i gdzie jemy. Dodatkowo zwracajmy uwagę na temperatury, bo czasem o tym zapominamy

powiedział dr Łukasz Durajski w rozmowie z WP. Podkreślił, że ważne jest zachowanie rozsądku i unikanie pełnego słońca po południu.

Nie smażmy się w godzinach między 12 a 16, gdzie słońce jest najwyżej. Szukajmy cienia, nawadniajmy się. Używajmy filtrów przeciwsłonecznych, szczególnie gdy jesteśmy w krajach równika, gdzie te temperatury są bardzo wysokie i słońce daje się we znaki bardzo mocno

- tłumaczył ekspert. Dodał, że nawet w wodzie się opalamy i możemy w każdej chwili się poparzyć. To sprawia, że ryzyko pojawienia się w przyszłości nowotworu skóry jest wyższe. Długotrwałe przebywanie na pełnym słońcu jest szkodliwe dla zdrowia i ma negatywny wpływ na stan naszej skóry.

Więcej o: