Zamki w Polsce, które zachwycają i przenoszą w czasie. Te budowle to prawdziwe perły architektury

Zamki w Polsce to niesamowicie spektakularne budowle, które przypominają te baśniowe. Niestety pora część z nich nie przetrwało ciężkich, historycznych wydarzeń lub popadły w ruinę. Wiele jednak nadal można podziwiać i zwiedzać w najróżniejszych zakątkach naszego kraju. Na podium znalazł się Książ i malownicza budowla wzniesiona na Podhalu.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Nasz kraj obfituje w piękne budowle warowne i dawne rezydencje królewskie czy magnackie. Na północy Polski przeważają ceglane zamki pokrzyżackie, z których słyną Warmia i Mazury, ale to przede wszystkim południe ma wiele do zaoferowania. Niesamowite budowle skrywa Małopolska, Śląsk czy Jura Krakowsko-Częstochowska. 

Zamek w BobolicachZamki w Polsce, które można zwiedzać. Jeden to "polski Disneyland"

Zamki w Polsce - najciekawsze obiekty architektoniczne

Zamki to chętnie odwiedzane atrakcje turystyczne szczególnie w okresie wakacyjnym. Nie ma w tym nic dziwnego - budowle fascynują zarówno dzieci jak i dorosłych. Styl architektoniczny, ciekawe historie czy interesujące eksponaty skłaniają nas do pogłębienia tej niesamowitej wiedzy o dawnych czasach. Przed zaplanowaniem wizyty warto jednak zajrzeć na stronę obiektu i sprawdzić najświeższe informacje, które dotyczą zwiedzania. Może się bowiem zdarzyć, że w konkretnych dniach zamek nie będzie dostępny dla turystów lub pula biletów została wyprzedana. 

Wśród najbardziej zjawiskowych i najchętniej odwiedzanych przez turystów jest Zamek Książ. Budowla wzniesiona w Wałbrzychu jest trzecią co do wielskości w Polsce, daną twierdzą, przez którą przebiega Szlak Zamków Piastowskich. Obiekt posiada ponad 400 pomieszczeń (wraz z zabudowaniami gospodarczymi ok. 600), jego powierzchnia od parteru do 4 piętra liczy 10 062 m². Fragment wnętrz tego kolosa jest udostępniony dla turystów, gdzie można zobaczyć m.in. cudowne komnaty pałacowe. Wśród nich jest Sala Maksymiliana, na wzór której później wykonano słynną Salę Lustrzaną w Zamku w Pszczynie. Poza ciekawym wnętrzem komnat, podziemiami i długimi korytarzami można zachwycać się także pięknem zielonych ogrodów, które również zajmują okazałą powierzchnię. Miejsce kryje wiele intrygujących historii, dlatego warto skorzystać z oferty przewodnika, audiobooka lub zagłębić się w historii miejsca. 

Zobacz wideo Tak powstaje tajemniczy „Zamek w Stobnicy". Byliśmy na miejscu

Zamek Czocha i budowla skryta na Podhalu

Zamek Czocha to kolejne ciekawe miejsce, które zachwyci szczególnie fanów historii i mrocznych opowieści. Tajemniczość miejsca sprawi, że wycieczka będzie niezapomnianą przygodą, sekretne przejścia, stylowe komnaty, niezwykłe ekspozycje to jedynie garstka zalet, którą oferuje obiekt. Zamek Czocha to również wspaniała warownia, która przez wielu uważana jest za najpiękniejszy zamek w Polsce. Jest bardzo lubiany przez turystów, dodatkowo wznosi się na skale w malowniczym miejscu na zachodnim krańcu Dolnego Śląska, ponad Jeziorem Leśniańskim, skąd podziwiać można naturę i widoki. Stara, gotycka twierdza jeszcze z XIII wieku, owiana jest legendami o duchach i ukrytych skarbach. W ofercie nie brakuje imprez okolicznościowych czy prelekcji dla różnych grup wiekowych. 

Będąc na południu kraju, warto odwiedzić Zamek w Niedzicy, który położony jest na wzniosłej skale, z której rozpościera się widok na Jezioro Czorsztyńskie i góry. Obecnie w twierdzy znajduje się muzeum, hotel i restauracja. W muzeum można zobaczyć "komnaty Salamonów", wyposażone w meble z XVI - XIX wieku. Z kolei z tarasu widokowego możemy podziwiać malownicze widoki. Zwiedzający mogą odwiedzić także magazyny, warsztaty, stajnie, prochownie, więzienia czy kuźnie. Warto także wspomnieć, że w obiekcie kręcono wiele ciekawych produkcji takich jak najnowszy Wiedźmin czy serial telewizyjny z 1973 r. Janosik. 

Więcej o: