Niebo nagle stało się zielone. "Nadal nie mogę w to uwierzyć"

To nie apokalipsa, a efekt derecho. Mieszkańcy Dakoty Południowej w USA stali się świadkami fascynującego zjawiska. Zielona poświata okryła miasto i wywołała niemałe zainteresowanie wśród mieszkańców, którzy dokumentowali ten rzadki widok i publikowali fotografie i filmy w internecie.

- Nadal nie mogę w to uwierzyć, jak groźnie wyglądało to derecho nad Siouxland - napisał jeden z użytkowników Twittera.

Za to niezwykłe zjawisko odpowiada układ burzowy typu derecho. To burze obejmujące swoim zasięgiem długi, wąski pas lądu. Przynoszą ze sobą silny wiatr, w wielu punktach przewyższający prędkość 90 kilometrów na godzinę, a w porywach osiągający 120 km/h. Bardzo często towarzyszy mu zjawisko bow echo o charakterystycznym, łukowatym kształcie, świadczące o wysokiej niestabilności atmosfery.

"Zanim burza uderzyła w miasto Sioux Falls w Dakocie Południowej, sprawiła, że niebo stało się zielone, co jest niezwykłym zjawiskiem pogodowym" - informuje "The New York Times".

Poprzewracane ciężarówki, zerwane linie energetyczne

Na lotnisku w Sioux Falls wiatr wiał nieprzerwanie przez 45 minut, w porywach osiągając 128 km/h. W pobliskim mieście Howard niektóre porywy były jeszcze gwałtowniejsze, osiągając prawie 160 km/h. W kilku miejscach spadł grad o średnicy nawet 7 cm. Żywioł poprzewracał ciężarówki i pozrywał linie energetyczne, odcinając tysiącom domów dostęp do prądu.

Gdy zachodzi słońce

Federalna Krajowa Agencja Pogodowa (NWS) tłumaczy, że zazwyczaj taki efekt pojawia się w godzinach popołudniowych albo wieczornych. Duże krople deszczu oraz grad rozpraszają światło i przepuszczają jedynie światło błękitne. W połączeniu z żółtawą barwą nieba podczas zachodu słońca możemy obserwować zielone niebo.

- Niezwykłe kolory przed lub podczas burzy pojawiają się w zależności od tego, w jaki sposób różne cząstki oddziałują i rozpraszają światło w atmosferze. Nierzadko podczas burzy niebo staje się fioletowe lub nawet całkowicie ciemne w ciągu dnia - tłumaczył na łamach "The New York Times" Peter Rogers, meteorolog z biura Weather Service w Sioux Falls. 

Rogers nie dziwi się, że zjawisko to wywołało tak ogromne zainteresowanie. – Myślę, że przykuło ono uwagę wielu ludzi, ponieważ niebo miało ten wyjątkowy zielony kolor. I prawdopodobnie dlatego będzie to temat do dyskusji na dość długi czas – dodał.

Meteorolog wyjaśnił, że zielone niebo przed burzą lub w jej trakcie może wskazywać, że nastąpi silny opad gradu. Tłumaczył, że nie zawsze będzie to zapowiedź nadchodzących trudnych warunków pogodowych.

Zobacz wideo Czarna dziura pożarła gwiazdę wielkości Słońca. NASA zarejestrowała niezwykle rzadkie zjawisko

W Polsce takie zjawisko występuje bardzo rzadko. 16 lutego pojawiła się informacja, że derecho może nawiedzić nasz kraj. Łukasz Kuliński - Wielkopolski Łowca Burz pisał, że może nadciągnąć wraz z wichurami wywoływanymi przez potężny niż Dudley. Ostatecznie burza wiatrowa ominęła nasz kraj.

Źródło: "The New York Times"

Więcej o: