Najciekawsze miasta blisko polskiej granicy. Szybki dojazd, ciekawe atrakcje i przystępne ceny

Najciekawsze miasta blisko polskiej granicy to świetny pomysł na weekendowy wypad czy krótki urlop. Nasi sąsiedzi oferują wiele atrakcyjnych i malowniczych miejscowości, które warto zwiedzić i bliżej poznać. Wbrew pozorom wcale nie musimy daleko wyjeżdżać, by zobaczyć naprawdę inspirujące i piękne miejsca.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Inspirujące i piękne miasta są na wyciągnięcie ręki - miejscowości w sąsiedztwie polskiej granicy mają wiele do zaoferowania. Dla fanów architektury, kultury czy urbanistyki to prawdziwa gratka. Wystarczy kilka godzin jazdy, by urlop spędzić w innym i ciekawym miejscu. 

Najciekawsze miasta blisko polskiej granicy 

Chcąc zobaczyć ciekawe miejsca za granicą, nie trzeba wybierać się na drugi koniec Europy. W pobliżu polskiej granicy znajdują się miasta, które mają ciekawą historię i wiele atrakcji. Zobacz, co przyciąga do nich turystów i dlaczego warto wziąć je pod uwagę, planując urlop. 

Liberec to piąte co do wielkości czeskie miasto położone nad Nysą Łużycka. To ciekawe miejsce na weekend - oferuje wiele atrakcji turystycznych i sportowych, pyszne jedzenie oraz malownicze widoki - okolica miasta jest niesamowicie klimatyczna i zielona. Architektura to jeden z atutów miasta, szczególną uwagę należy zwrócić na neogotycki ratusz wybudowany w 1893 roku według projektu wiedeńskiego architekta F. Neumanna. Wnętrza budowli można zwiedzać, a jego na jego tyłach znajduje się bogato zdobiony Teatr F.X. Saldy. Niecałe 500 metrów od Rynku na ulicy Vetrná znajdują się najstarsze zachowane w Libercu domy tzw. Domki Waldsztejnskie. Kolejną ciekawą atrakcją jest Iqlandia, czyli nowoczesne i gwarne centrum nauki gdzie znajdziemy wiele interaktywnych eksponatów. Warto zobaczyć także ZOO, ogród botaniczny czy Muzeum Techniki Liberec. 

Zobacz wideo To będą drogie wakacje pod kątem usług?

Będąc na Litwie, obowiązkowo należy odwiedzić Kowno. I to nie dlatego, że jest to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Litwy, ale przede wszystkim z uwagi na jego piękne położenie, zabytki architektury i historię. Znajdziemy tam wiele obiektów historycznych, ciekawą architekturę czy uroczą starówkę i rynek, na którym znajduje się znana pijalnia czekolady. W głównej części miasta gotyckie kamienice, krzyżacki zamek i kilka ciekawych muzeów. Atrakcją jest także Aleja Wolności w Kownie - to ulica znajdująca się w Śródmieściu, która łączący ze sobą Stare i Nowe Miasto. Rozciąga się od kowieńskiej Starówki do kościoła pw. św. Michała Archanioła. Należy do najdłuższych w Europie ulic przeznaczonych wyłącznie dla ruchu pieszego.

Drezno - miasto bliskie naszej granicy, które warto odwiedzić 

Niedaleko zachodniej granicy Polski leży Saksonia. Stolicą tego niemieckiego landu jest Drezno, które jest malowniczo rozłożone nad rzeką Łabą. Miasto to przede wszystkim wyjątkowy punkt na mapie dla wielbicieli sztuki. Na każdym kroku napotkamy inspirujące przestrzenie, galerie, muzea, a także malarzy porozstawianych na ulicach. Miejscem, które obowiązkowo należy odwiedzić to Zwinger - zespół budynków pałacowych, gdzie znajduje się między innymi opera Sempera. Kolejnym punktem naszej wycieczki powinien być pałac Pillnitz, czyli rezydencja Wettynów. Wartą odwiedzenia jest także dzielnica Neustadt, która tętni życiem, kolorami, artystycznymi instalacjami i urokliwymi podwórkami. Mnóstwo tam barów i klimatycznych restauracji. Miasto jest na tyle piękne i ciekawe, że sam spacer jest atrakcją, której nie może zabraknąć.

Więcej o: