Jeszcze rano hiszpański MSZ odradzał podróże do Polski. Teraz stała się bezpieczna

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Hiszpanii opublikowało mapę zagrożeń w Europie na 2022 rok. Jeszcze rano hiszpański MSZ odradzał podróże do Polski. Kilka godzin później nasz kraj stał się bezpieczny. Rekomendacje resortu omawia hiszpański dziennik "ABC".

"2022 rok był trudny dla bezpieczeństwa w całej Europie. Wojna między Ukrainą a Rosją zburzyła wszystkie dotychczasowe zasady obowiązujące na kontynencie, zwiększając niebezpieczeństwo podczas podróży do niektórych z tych krajów. Hiszpańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zmieniło zalecenia dotyczące podróżowania i ostrzegło obywateli Hiszpanii, aby unikali wyjazdów do niektórych krajów" - czytamy w artykule hiszpańskiego dziennika "ABC".

Zobacz wideo "Fuj", "To smutne". Pokazaliśmy efekt sprzątania plaży

Mapa bezpieczeństwa świata w 2022 rokuMapa bezpieczeństwa świata w 2022 roku ABC

Mapa zagrożeń 

Na podstawie zaleceń resortu MSZ powstała mapa, która "przedstawia nieoficjalny wskaźnik zagrożenia na poziomie europejskim i wskazuje na kraje, których Hiszpanie powinni tego lata unikać".

Kolorem czarnym zostały zaznaczone kraje, do których odradza się podróżowanie w każdych okolicznościach, czerwonym - te, do których lepiej nie jechać, poza sytuacjami nieciepiącymi zwłoki i w skrajnej konieczności, pomarańczowym – objęte ogromnym ryzykiem. Żółty kolor oznacza - "Podróżuj z ostrożnością", ciemnoniebieski - bez ograniczeń, choć w niektórych dzielnicach lub miastach zachowaj ostrożność i niebieski - "Podróżuj bez obaw".

Ukraina została zaznaczona kolorem czarnym. "Jeśli istnieje kraj, w którym w żadnym wypadku nie można postawić stopy, to jest to Ukraina. Rosyjska inwazja przekształciła ten kraj w najbardziej niebezpieczny w Europie" - czytamy w hiszpańskim dzienniku.

Polska jeszcze rano uznana za kraj objęty ogromnym ryzykiem

Rosja, Białoruś i Obwód Kaliningradzki zostały umiejscowione na drugim poziomie zagrożenia i zaznaczono ich obszar kolorem czerwonym. Jeszcze rano hiszpański MSZ Polskę i Mołdawię uznał za kraje objęte ogromnym ryzykiem, podczas gdy Litwa, Łotwa, Estonia i pozostałe państwa bałtyckie zostały uznane za bezpieczne.

"Pomoc Polski dla Ukrainy sprawiła, że odradza się podróżowanie do Polski w ciągu najbliższych miesięcy. Kraj utrzymuje wprawdzie restrykcje w dostępie do granicy z Białorusią. Ministerstwo jednak wskazuje, że podróżowanie na teren Rzeczpospolitej Polskiej może być problematyczne dla Hiszpanów" – napisał hiszpański dziennik "ABC".

Kilka godzin później artykuł zaktualizowano, a obszar Polski został zaznaczony kolorem niebieskim. Oznacza to, że do naszego kraju Hiszpanie mogą podróżować bez obaw. 

Polska jest wymieniana wśród państw takich jak: Niemcy, Wielka Brytania, Portugalia, Polska, Holandia, Belgia, Estonia, Finlandia, Rumunia czy Węgry. 

Źródło: "ABC"

Więcej o: