Te błędy popełniają turyści w górach. Tatrzański przewodnik zdradza sekrety swojego zawodu

Tatry niemal przez cały rok oblegane są przez turystów, jednak największe zainteresowanie budzą szczególnie latem. Niestety jak się okazuje spora część z nich, nie ma żadnego doświadczenia, wiedzy ani przygotowania na wędrówki po górskich szlakach co często kończy się wypadkami. Przewodnik zdradza, które grzechy popełniane są najczęściej.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Niesprawdzenie prognozy pogody, wybranie trasy ponad siły uczestników, brak odpowiedniego sprzętu, upór, słabe nawodnienie organizmu – to niektóre spośród najczęściej popełnianych błędów przez turystów. Chociaż wiedza i edukacja w tym zakresie jest, na wyciągniecie ręki przewodnicy i ratownicy nadal załamują ręce nad ilością wypadków i obrazkach widzianych na szlakach

Chorwacja w żartobliwy sposób walczy z klapkowiczami w górach Chorwaci mają dość "klapkowiczów" w górach. Walczą z nimi w zabawny sposób

Najczęstsze błędy turystów w górach 

Trend na górskie wędrówki i wycieczki jest teraz bardzo powszechny, a w wakacje budzi szczególne zainteresowanie. Niestety pomimo ostrzeżeń, próśb czy spotów reklamowych nadal znajdują się osoby, które bagatelizują brak doświadczenia i wyruszają na trudne odcinki górskie, nie przykładają uwagi do odpowiedniego ubioru i sprzętu czy przewyższają swoje umiejętności. Niestety często takie podejście doprowadza do kontuzji, wypadków i nieprzyjemnych sytuacji. W rozmowie z onet.pl Paweł Krąż, przewodnik tatrzański i członek Koła Przewodników Tatrzańskich im. Macieja Sieczki w Krakowie przyznał, że sytuacja z roku na rok wypada lepiej, jednak zdarzają się wyjątki.

Mam wrażenie, że zachowanie turystów z sezonu na sezon się poprawia. Wzrasta świadomość tego, z czym wiąże się turystyka górska, i że do górskich wędrówek trzeba się dobrze przygotować. Mimo to nie brakuje ludzi, którzy nawet na wysokość powyżej 1500 m n.p.m, gdzie znajduje się górna granica lasu, wychodzą totalnie nieprzygotowani. Nie mają odpowiedniego obuwia, zapasów jedzenia, napojów, nie posiadają cieplejszego ubrania. Często nie umieją też korzystać z mapy.
Zobacz wideo Bożek: Sam widziałem jak ludzie w Tatrzańskim Parku Narodowym dokarmiali zwierzęta. Coś nieprawdopodobnego

Rola i spostrzeżenia przewodnika górskiego 

Górscy przewodnicy mają bardzo odpowiedzialną pracę, w której mocne nerwy i opanowanie są cechami, bez których się nie obejdzie. Kolejną ważną rzeczą jest dobra kondycja, która pozwoli na dostosowanie do różnych grup i tras górskich. Przewodnik nie może także okazywać strachu nawet w ekstremalnych sytuacjach, by panować nad sytuacją i zachować zimną krew dla poczucia bezpieczeństwa turystów. Otwartość, uśmiech na twarzy i łatwość w nawiązywaniu kontaktów to dodatkowe cechy, które mogą okazać się bardzo przydatne w tej pracy. 

Na górskich szlakach nie brakuje sytuacji i obrazków, które zdumiewają i niepokoją jednocześnie. Niestety poza grzeszkami, które dotyczą nas samych, nie brak także tych krzywdzących środowisko i naturę. Stosy śmieci, niedopałki, a także substancje toksyczne to smutny i częsty widok. Tatry i nie tylko są naszym dobrem wspólnym - powinniśmy o nie dbać i zarazem pamiętać, że jesteśmy tam jedynie gośćmi, a nie gospodarzami. Coraz częstszym zjawiskiem jest także dokarmianie dzikich zwierząt, o czym informują lokalne władze oraz TPN. 

Przewodnicy i ratownicy apelują, by przed każdą wyprawą odpowiednio się przygotować i zagłębić w informacjach na temat danego miejsca. Paweł Krąż w rozmowie z onet.pl zdradził kilka fundamentalnych wskazówek. 

Na początek zalecam, abyśmy przed wyjściem na szlak poinformowali najbliższych, gdzie i kiedy wychodzimy. W razie ewentualnej akcji ratunkowej takie informacje mogą okazać się niezbędne. Ważne jest też odpowiednie ubranie, od razu dodam, że nie musi być z górnej półki cenowej. Wygodne buty, coś przeciwdeszczowego i ciepłego. Pamiętajmy, że to, że w Zakopanem jest 30 st. C, nie znaczy, że w Tatrach jest również ciepło. Może wiać, padać, a wówczas temperatura odczuwalna szybko spada. Miejmy też zapas napojów i jedzenia. Nie w każdym miejscu w Tatrach możemy uzupełnić te zapasy.
Więcej o: