Mały Adriatyk bez wyjeżdżania z kraju. Takiego spokoju nie zaznasz wszędzie

Jezioro Żywieckie często nazywane jest Beskidzkim Adriatykiem. Nie bez powodu - akwen otaczają malownicze, górskie widoki, ogrom zieleni i strome skaliste brzegi. To miejsce dobrze znane mieszkańcom woj. śląskiego i okolic, a także coraz częstszy kierunek weekendowy pozostałych rodaków.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jezioro Żywieckie powstało w latach 60. XX w., poprzez spiętrzenie wód rzeki Soły, której dolina przegrodzona została zaporą. Sztuczny zbiornik wodny to głównie miejsce odpoczynku, rekreacji, a także świetny punk na mapie dla wszystkich fanów wszelakich sportów od pieszych wędrówek po żeglarstwo

Beskidzki Adriatyk, czyli malownicze Jezioro Żywieckie

Południowy kraniec jeziora, położony na terenie Kotliny Żywieckiej, sięga niemal w rejon śródmieścia Żywca. Północna część jeziora (w rejonie zapory) zajmuje wąską dolinę, wcinającą się w zbocza Beskidu Małego. Niemal na całym obszarze znajdziemy ciekawe miejsca, gdzie można wypocząć - malownicze widoki, ciekawe trasy rowerowe i piesze, urokliwe plaże czy  klimatyczne restauracje. To miejsce bliskie naturze, ale także sportu i rozrywki. Wiele osób twierdzi, że mieszkańcy okolic to prawdziwi szczęściarze. 

Nie brakuje tam atrakcji takich jak kajaki, żaglówki, rowerki wodne, kąpieliska, rozbudowana baza rekreacyjno-gastronomiczną i wiele innych. Każdy znajdzie tam coś dla siebie zarówno bardziej turystyczne jak ciche i dzikie miejsca. 

Zobacz wideo Beskid Żywiecki. Małe rysie z matką uchwycone na fotopułapce. Naukowcy: To ewenement
Można u nas wypożyczyć kajaki i deski tupu SUP, czyli takie do wiosłowania na stojąco. Działamy tutaj od ośmiu sezonów i z roku na rok coraz więcej ludzie udaje się przekonać do pływania na desce. Jeśli ktoś nigdy nie pływał na niej, to robimy dla niego szybkie, kilkuminutowe szkolenie. Mamy także grupowe pływania, by podziwiać wschody i zachody słońca

- powiedział w dziennikzachodni.pl Jacek Kleszyk, właściciel wypożyczalni Sport District, która działa na plaży w Zarzeczu

Jezioro Żywieckie - miejsce rekreacji i wypoczynku 

Obok celów związanych z turystyką i rekreacjom zbiornik pełni funkcje przeciwpowodziowe i energetyczne, bowiem znajduje się tam Zapora Tresna. Miejsce jest atrakcją woj.śląskiego i nie tylko - z roku na rok coraz więcej turystów zjeżdża się tu z całej Polski. Okolica oferuje wiele atrakcji takich jak:

  • Muzeum Browaru Żywiec, 
  • Mini ZOO,
  • Historyczny Park Tematyczny w Żywcu, 
  • Obiekt historyczny Wilczy Jar, 
  • Karaiby na niby Plaża i Przystań wodna,
  • Liczne przystanie, plaże i kąpieliska.

Akwen to prawdziwa mekka dla wędkarzy, żeglarzy i windsurfingowców. Górskie szlaki to kolejny atut okolicy - szczególnie niebieski. Trasa ta, rozpoczynająca się w Bielsku-Białej Lipniku, biegnie przez malownicze grzbiety pasma Czupla i Magurki Wilkowickiej. Dla mieszkańców aglomeracji śląskiej żywieckie jeziora mają jeszcze tę zaletę, że znajdują się stosunkowo blisko, a dojazd drogą ekspresową nie sprawia trudności. Kursują tu także liczne autobusy. 

Więcej o: