Koniec ery tanich lotów? Szef Ryanaira ostrzega

- Podróż pociągiem do centrum Londynu jest droższa niż cena biletu lotniczego - powiedział Michael O'Leary w wywiadzie dla "Financial Times". Czy to oznacza koniec ery tanich lotów?

Michael O'Leary, prezes irlandzkich tanich linii lotniczych Ryanair, ostrzega, że w ciągu pięciu lat ceny biletów lotniczych będą rosły. - Latanie stało się "zbyt tanie", aby przynosić zyski – tłumaczy w brytyjskich mediach. Za stan rzeczy obwinia rosnące ceny paliwa, inflację i nowe podatki lotnicze. Branża lotnicza wciąż liczy też straty po pandemii i staje w obliczu ogromnego wyzwania finansowego.

Zobacz wideo Oni trują Europę. Polska elektrownia na czele listy

– Zrobiło się zbyt tanio. Za każdym razem, gdy lecę do Stansted, zauważam ten absurd. Podróż pociągiem do centrum Londynu jest droższa niż cena biletu lotniczego – powiedział Michael O’Leary w wywiadzie dla "Financial Times".

"Zarobiłem na tym mnóstwo pieniędzy"

Jeszcze w kwietniu O'Leary zapewniał w wywiadzie dla irlandzkiego nadawcy RTE, że kraj potrzebuje tanich podróży lotniczych i że era tanich lotów "nie dobiega końca". Po trzech miesiącach zmienił jednak zdanie. 

Przyznaje, że to on stoi za ofertą tak niskich cen. Ostrzega jednocześnie, że czas ich utrzymania skończył się bezpowrotnie. – To było moje dzieło (sprawienie, że podróże lotnicze stały się tak tanie). Zarobiłem na tym mnóstwo pieniędzy. Ale w tej chwili już nie wierzę, że cena na poziomie 40 euro jest do utrzymania. Jest zbyt niska – podkreślił O'Leary.

Nie znaczy to, że przewoźnik zamierza drastycznie podnieść ceny biletów. Prezes Ryanair zapewnia, że loty samolotem nadal będą przystępne cenowo, tyle że zamiast 40 euro, trzeba będzie zapłacić 50 czy 60 euro.

Poza inflacją, rosnącymi cenami paliwa i nowymi podatkami lotniczymi, prezes wskazuje na inne utrudnienie. Przewoźnik negatywnie odczuwa wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Z tego powodu trudniej o zatrudnienie pracowników z UE, co potęguje braki kadrowe i chaos.

Największy wzrost cen w skali roku od niemal 60 lat

Wzrost cen biletów lotniczych odczuwają choćby Amerykanie, którzy wyliczyli, że tylko w kwietniu tego roku ceny w skali globalnej podrożały o 18 proc. i jest to największy wzrost w skali roku od niemal 60 lat.

Źródła: "The Financal Times", RTE, "The Sun"

Więcej o: