Mieszkańcy rybnicką dzielnicę Niedobczyce nazywają "Paryżem" – niż więc dziwnego, że od lat zabiegali, aby symbol stolicy Francji znalazł się w ich mieście. Nie żal im pieniędzy, które mogłyby zostać przeznaczone na siłownie pod chmurką, place zabaw czy inne wspólne przestrzenie. Wieża, która powstaje w Rybniku, jest finansowana z budżetu obywatelskiego 2021. Już wkrótce pod koniec sierpnia obiekt ma ozdobić rondo w dzielnicy Niedobczyce.
To nie będzie pierwsze rondo w Rybniku ze specjalną instalacją. W dzielnicy nazywanej "Meksykiem" można podziwiać dwa ocynkowane kaktusy, w innym miejscu żużlowców, baseballistę czy kolarzy symbolizujących wyścig Tour de Rybnik.
- Dwie części konstrukcji są już gotowe. Teraz jeszcze trzeba wykonać cynkowanie i malowanie proszkowo - poinformował prezydent Rybnika Piotr Kuczera w mediach społecznościowych. - Budowa fundamentu pod posadowienie wieży jest planowane w lipcu, a z końcem sierpnia planujemy montaż na rondzie Niedobczyce - Paryż.
Wszystko wskazuje więc na to, że śląską wieżę Eiffla będzie można zobaczyć jeszcze w te wakacje.
- To będzie parysko-francuskie rondo. Nie tylko z "wieżą Eiffla", ale również posadzoną wokół lawendą. Wieża będzie podświetlana - tłumaczy w rozmowie z money.pl Agnieszka Skupień, rzeczniczka prasowa UM w Rybniku.
- A na jaki kolor ją pomalować, co myślicie? - dopytuje Kuczera mieszkańców.
Niektórzy krytykują prezydenta, że chwali się projektem, do którego nie miał przekonania. Mieszkańcy już wcześniej zgłaszali pomysł postawienia konstrukcji, nawet zebrali blisko pół tysiąca podpisów, aby miasto ją zrealizowało i sfinansowało, lokalne władze odrzuciły jednak pomysł. Oficjalnie z powodu braku pieniędzy.
Jak podaje Gazeta Wyborcza, nieoficjalnie prezydent Rybnika nie był entuzjastą postawienia wieży Eiffla w mieście. Dlaczego? Krąży kilka hipotez na temat nazwy rybnickiego Paryża. Według jednej z nich, w tym miejscu niegdyś można było spotkać panie lekkich obyczajów i wtedy wieża Eiffla mogłaby się różnie kojarzyć.
Mieszkańcy Niedobczyc zgłosili pomysł do budżetu obywatelskiego i już wkrótce będą mieli namiastkę symbolu stolicy Francji u siebie.
Pomysł poparło 1645 mieszkańców. Rybnicka wieża Eiffla powstaje w trybie Projektuj i Buduj. Łączny koszt inwestycji wyniesie 129 tys. zł, z czego 90 tys. to kwota w ramach budżetu obywatelskiego. Pozostałe blisko 40 tys. dołoży gmina z własnego budżetu.
Źródła: "Gazeta Wyborcza", money.pl, rybnik.com