Badania przeprowadzone przez Polską Organizację Turystyczną wskazują, że aż 65 procent Polaków zamierza spędzić wakacje w kraju. Z danych wynika, że 17 proc. respondentów zakłada wydatki wakacyjne powyżej 3 000 złotych, jednak ponad połowa nie chce przekroczyć kosztów sięgających 2 000 złotych. Czy przy takim budżecie można zrealizować plany urlopowe? Sprawdziliśmy ceny noclegów w Polsce i za granicą.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Aby porównać koszty noclegów na terenie naszego kraju z ofertami za granicą, sprawdziliśmy ceny nad polskim morzem i w Hiszpanii wykorzystując do tego celu wyszukiwarkę Booking.com.
Wybierając się na tygodniowy pobyt w Darłowie, najtańszym rozwiązaniem jest skorzystanie z prywatnych pokoi do wynajęcia lub apartamentów na wyłączność. Są to głównie niewielkie domy, które oferują gościom pokój z aneksem kuchennym i łazienką.
Wadą tego rozwiązania jest fakt, że często znajdują się w sporym oddaleniu od centrum czy plaży. Znaczna część takich ofert nie zawiera również śniadania ani innych posiłków, co oznacza, że samodzielnie musimy przygotować sobie jedzenie. Ceny zaczynają się od około 900 zł, natomiast wszystko zależy od standardu i odległości od miejsca docelowego. Średni koszt tygodniowego pobytu dla dwóch osób wynosi około 1 900 złotych.
Jeśli jednak nie chcemy samodzielnie gotować podczas urlopu, zależy nam, aby hotel był blisko plaży i zagwarantuje nam także dostęp do Spa, to koszty znacznie wzrastają. Najtańsza oferta wynosi ponad trzy i pół tysiąca złotych. Atutem jest możliwość bezpłatnej rezygnacji i braku wymaganej przedpłaty.
Pozostawiając dotychczasowe parametry wyszukiwania, czyli datę i okres wypoczynku przy zmianie miejscowości na Świnoujście, ceny za pobyt w trzygwiazdkowym hotelu, niedaleko plaży bez śniadania, wynoszą ponad 4 600 złotych za dwie osoby. To jedna z najtańszych ofert. Pozostałe sięgają ponad 7 000 złotych.
Zanim zdecydujemy się na odpoczynek w Polsce, warto sprawdzić, ile będzie nas kosztował wyjazd na wakacje zagraniczne. Podane powyżej koszty noclegów w nadmorskich miejscowościach nie zawierają przecież cen podróży, jedzenia czy atrakcji. Jeśli chcemy odpocząć, musimy zsumować wszystkie koszty, aby wiedzieć, jaki budżet jest niezbędny.
Okazuje się, że wybierając wakacje za granicą, zapłacimy niewiele już z opcją all inclusive, z pomocą przychodzi wyszukiwarka skupiająca oferty różnych biur podróży Wakacje.pl.
Cena zawiera przelot, zakwaterowanie i jedzenie. Przykładem może być hiszpańska wyspa. Oferty last minute na Majorkę zaczynają się od 3 600 zł za osobę. To koszt tygodniowego wypoczynku już na przełomie lipca i sierpnia.
Kolejnym przykładem może być wyjazd na Teneryfę. Możemy wybrać lot z Warszawy, Krakowa lub Katowic i za tygodniowy pobyt jeszcze w lipcu zapłacimy niecałe 3 000 złotych za osobę. W cenę wliczony jest przelot, zakwaterowanie oraz wyżywienie w formie śniadań i obiadokolacji.
Jeżeli nie mamy jeszcze sprecyzowanych planów, warto przeanalizować wszystkie koszty i wybrać najlepszą ofertę. W ten sposób najlepiej wykorzystamy planowany budżet.