Polskie miejsca nieznane turystom. Widoki jak z Toskanii. TOP 3

Coraz więcej turystów w sezonie wakacyjnym rezygnuje z wycieczek zagranicznych na rzecz odkrywania uroków Polski. Nic dziwnego - oprócz dobrze znanych kierunków, takich jak Morze Bałtyckie czy Zakopane, w naszym kraju znajdują się także inne, mniej popularne krainy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zachwycają malowniczością widoków i bogactwem atrakcji turystycznych, a jednak na liście najbardziej popularnych miejsc wakacyjnych Polaków pozostają daleko w tyle za Morzem Bałtyckim czy Tatrami. Oto 3 propozycje mało znanych, a wspaniałych miejsc w Polsce, które warto odwiedzić podczas wakacji. 

1. Roztocze -  kraina lasów i srebrzystych rzek

To pasmo leżące w województwie lubelskim i podkarpackim zostało potocznie okrzyknięte polską Toskanią. Wszystko za sprawą czystego powietrza, dużej ilości jodu i słońca - Roztocze uznaje się za najbardziej nasłoneczniony region w Polsce. Wzbogacają go również malownicze widoki lasów, srebrzystych rzek i pól, przypominające filmowe ujęcia z włoskich prowincji. Kontakt z naturą ułatwia również Roztoczański Park Narodowy, przez podróżników okrzyknięty krainą jodły, buka i konika polskiego. Na turystów czeka także mnóstwo atrakcji, między innymi spływy kajakowe po rzekach Wieprz, Łada czy Tanew, a także rozwinięta sieć szlaków rowerowych - na przykład Centralny Szlak Rowerowy Roztocza. Mimo to, wciąż niewiele osób decyduje się na spędzenie w tym miejscu urlopu wypoczynkowego.

Zaorane pola i kwitnące dzikie drzewa owocowe na Roztoczu Zaorane pola i kwitnące dzikie drzewa owocowe na Roztoczu  fot, miquitos/CC.Flickr.com

Kruszyniany - magiczna wieś na Szlaku Tatarskim

Wieś sprawia wrażenie zagubionej wśród lasów i łąk, w rzeczywistości jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc w województwie podlaskim - znajduje się niecałe 60 kilometrów od Białegostoku. Charakteryzuje ją przede wszystkim bogactwo kulturowe i religijne oraz zapierająca dech w piersiach okolica. Bez wątpienia za największe atrakcje w Kruszynianach uznaje się XVIII-wieczny meczet oraz mizar, cmentarz tatarski. Różnorodność kulturową i religijną mieszkańców komentuje również Katarzyna Kachel na łamach portalu national-geographic.pl:

Ludzie opowiadają, że kiedyś na Kruszyniany mówiło się „wieś triniedzielnaja" (trzyświąteczna). I wszystko się zgadza, bo w piątek świętować zaczynali muzułmanie – Tatarzy, w sobotę żydzi, a w niedzielę katolicy i prawosławni.

Zaorane pola i kwitnące dzikie drzewa owocowe na Roztoczu Fot.Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Park Mużakowski - jeden z najpiękniejszych w Europie

W 2004 roku wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako obiekt transgraniczny polsko-niemiecki. Rozciąga się po obu stronach Nysy Łużyckiej. Park Mużakowski liczy około 700 hektarów powierzchni, uznaje się go za największy park w stylu angielskim na terenie Polski i Niemiec. W pierwszej połowie XIX wieku założył go książę Herman Puckler-Muskau, tworząc wspaniałe połączenie natury, techniki i kultury, które podziwiamy do dziś. Eksplozja roślinności komponuje się tutaj z zacisznymi alejkami i rozłożystymi koronami dębów. Okoliczne tereny ozdabia również piękny zamek, a także Wiadukt, Most Książęcy czy Nowy Zamek, uznawany za najważniejszą budowlę Parku Mużakowskiego. 

Park MużakowskiPark Mużakowski Park Mużakowski, szlak Odra-Nysa, fot. DZT/Günter Bayerl

Więcej o: