Pociągiem nad morze czy autem. Co się bardziej opłaca, jak zaoszczędzić [OBLICZAMY]

Podczas tegorocznych wakacji możemy wybrać się pociągiem nad morze. To ciekawa alternatywa dla jazdy samochodem. Nie ma wątpliwości, że ceny paliw często weryfikują plany urlopowe Polaków, zmuszając ich często do zrezygnowania z podróży własnym środkiem transportu. Czy pociąg jest bardziej opłacalny? Sprawdzamy.

Ceny paliw dobijają do ośmiu złotych. To sprawia, że zatankowanie całego baku jest kosztowne. Każdy, kto planuje wakacyjny wypad nad Bałtyk, zastanawia się, jak można jeszcze zaoszczędzić. Wiele osób decyduje się na podróż pociągiem nad morzem. Czy jest to opłacalne? Ile zapłacimy za jazdę koleją?

Zobacz wideo Czy darmowy transport publiczny jest dobrym pomysłem?

Więcej informacji na temat jazdy pociągiem znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Pociągiem nad morze z Warszawy. Czy taka podróż jest bardziej opłacalna?

Z Warszawy do Gdańska jest 341 km. Koszt takiej trasy uzależniony jest od spalania - w przypadku, gdy wynosi ono 6l/100 km, zapłacimy 163,68 zł w jedną stronę. Kiedy samochód spala 10 l/ 100 km, cena podróży wzrasta do 272,8 zł. Jeśli jedzie więcej osób, koszty możemy podzielić. Przyjmując, że samochodem podróżują cztery osoby, przy niższym spalaniu cena wyjazdu dla jednej osoby wynosi 41 zł, a przy wyższym - 68 zł. 

Jak wygląda to w przypadku pociągów? Normalny bilet TLK i IC w drugiej klasie kosztuje 71 zł, a podróż EIP - 169 zł. Niektórzy (studenci, emeryci honorowi dawcy krwi, dzieci itd.) mogą liczyć na zniżki. Załóżmy, że pociągiem IC jedzie czteroosobowa rodzina z dwójką dzieci powyżej czwartego roku życia. Z obliczeń wynika, że jazda w jedną stronę tym środkiem transportu kosztować będzie 231,46 zł. 

Podróż pociągiem nad morze jest tańsza, jeśli planujemy jechać w pojedynkę (lub maksymalnie w dwie osoby). Cenę możemy nieco obniżyć, jeśli bilety zakupimy wcześniej:

  • o 30 proc - od 24 do 30 dni przed wyjazdem,
  • o 20 proc - od 16 do 23 dni,
  • o 10 proc - od 15 do 8 dni.

Pociągiem nad morze z Krakowa. Lepszy samochód czy podróż koleją?

Odległość z Krakowa do Gdańska wynosi 554 km. Jeśli samochód spala 6 l/100 km, to koszt takiego wyjazdu to 265,92 zł. W przypadku, gdy spalanie wynosi 10 l/100 km, zapłacimy 443,2 zł. Do ceny należy doliczyć też przejazd przez autostradę A1(30 zł). Jeżeli samochodem jadą cztery osoby przy niższym spalaniu cena wyjazdu dla jednej osoby wynosi (przy uwzględnieniu dodatkowych kosztów) wynosi 74 zł, przy wyższym -  około 118 zł. 

Jaka jest cena podróży pociągiem nad morze? Wszystko zależy od przewoźnika. Bilet normalny IC w drugiej klasie kosztuje od 89 do 94 zł, w EIP zaś 225 zł. Jeśli nad Bałtyk jedziemy z całą rodziną (z dwójką dzieci powyżej czwartego roku życia), to za wycieczkę w obie strony zapłacimy około 600 zł. 

źródło:Strefa Biznesu

Więcej o: