Groźne prądy w morzu. Jak zauważyć niebezpieczeństwo w wodzie? Te zasady mogą uratować życie

Niebezpieczeństw w morzu nie brakuje. Jednym z głównych zagrożeń są prądy morskie. Niezauważone na porę (lub zignorowane) potrafią znieść człowieka daleko od brzegu, co często kończy się utonięciem. Na szczęście są sposoby pozwalające na porę zidentyfikować niebezpieczeństwo.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Piłeś? Nie wchodź do wody. To najgłupszy pomysł

Prądy morskie to niezwykle niebezpieczne zjawisko. Dokładniej o nich pisaliśmy w tym artykule - Zasady bezpieczeństwa nad morzem. Jak sobie poradzić z prądami morskimi? Warto podkreślić, że przede wszystkim najlepiej uniknąć wchodzenia do wody, gdy występuje zagrożenie. Są pewne symptomy, po których można rozpoznać, czy w wodzie są groźne prądy.

Prądy morskie - po czym poznać, że pojawiły się w wodzie? Zapamiętaj te oznaki

Jak podaje Ane Piżl (ratownica medyczna) w rozmowie z Gazeta.pl, aby uniknąć złapania przez niebezpieczne prądy nie wchodź do wody, gdy:

  • ma ciemniejszą barwę,
  • nie ma fal,
  • jest płaska, ale jednocześnie pomarszczona,
  • czasem ciągnie piasek - widać wtedy brudne smugi w wodzie wzdłuż brzegu.

Pamiętaj, że niebezpieczne są zwłaszcza następujące okolice:

  • pomiędzy dwiema falami, 
  • przy falochronach (tutaj też jest sporo głębiej),
  • przy molo.

Z kolei na facebookowym profilu Bezpieczne Katowice został opublikowany post o prądach morskich i jak sobie z nimi radzić:

Absolutnie nie wolno płynąć w kierunku plaży!!! Należy płynąć równolegle do brzegu, koniecznie w tym samym kierunku co wiatr (o ile wiatr wieje równolegle lub prawie równolegle do plaży). W momencie, w którym wypłyniemy poza prąd, który wynosił nas w kierunku otwartego morza, płyniemy najkrótszą drogą do brzegu

Druga możliwość to pozwolenie, aby prąd morski nas poniósł, po czym dryfowanie do momentu, aż wspomniany prąd zawróci i popchnie nas bliżej. Ale w tym przypadku są konieczne zaawansowane kwalifikacje pływackie.

Więcej o: