Wakacje 2022. Najbezpieczniejsze kraje w Europie. Polska daleko w tyle

Wybierając się na urlop, analizujemy wiele czynników. Jednym z nich jest bezpieczeństwo. W których krajach europejskich poczujemy się pod tym względem komfortowo? Analitycy Forbes Advisor przeanalizowali dane 28 państw. Liderem zestawienia okazała się Szwajcaria. Polska, niestety, uplasowała się na piątym miejscu od końca.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Tworząc zestawienie, wzięto pod uwagę kilka czynników: liczbę kradzieży i zabójstw, opiekę zdrowotną czy jakość wód. Branżowy portal Travel Daily Media donosi, że ze wskaźnikiem o wartości 88,3 na szczycie rankingu uplasowała się Szwajcaria. Druga w kolejności jest Słowenia, a następnie Portugalia, Austria, Niemcy, Hiszpania, Czechy, Włochy, Holandia i Dania.

Szwajcaria przoduje w kategorii opieka medyczna (wskaźnik Euro Health Consumer Index wynosi 893 na 1000). Wysoką jakością służby zdrowia mogą pochwalić się też Holandia (883) i Dania (885). W kategorii jakości wód Szwajcaria musi jednak oddać pałeczkę zwycięzcy Cyprowi, który może poszczycić się 100-procentowym wynikiem. Wysoko w tej kategorii znalazły się Austria, Grecja (po 98 procent) i Chorwacja (96 procent). Warto dodać, że opracowując wyniki w tej kategorii, opierano się na analizach Europejskiej Agencji Środowiska. W zestawieniu wzięto także pod uwagę zanieczyszczenie środowiska oraz wskaźnik kradzieży i zabójstw.

Zamek w Pilczy "Czarna wdowa", która rozkochała Władysława Jagiełłę. Jej pogrzeb był obrzydliwy

Dlaczego Polska tak nisko w zestawieniu

Polska z ogólnym wynikiem 64,6. uplasowała się na 23. miejscu. W dużym stopniu tak odległe miejsce w tabeli wynika z niskiej jakości kąpielisk. 4 procent akwenów nie nadaje się do kąpieli, a tych z doskonałą wodą jest tylko 66 procent. Słabo wypada także jakość opieki medycznej. Otrzymała ona 585 punktów w porównaniu do 893, które uzyskała Szwajcaria. Bardzo zły wskaźnik uzyskaliśmy w kategorii zanieczyszczenie powietrza (19,1 - drugi w Europie po Chorwacji). Z wynikami szwajcarskimi możemy równać się w kategorii zabójstw na milion mieszkańców – 5,4.

Zamek Elmau Szczyt G7. To w tym bajkowym zamku debatują przywódcy świata

Gdzie jest najmniej bezpiecznie?

Największym zaskoczeniem rankingu jest Wielka Brytania, która z ogólną notą – 41.2 zajęła ostatnie miejsce. W kraju tym notuje się też najwięcej kradzieży (5588 na 100 tysięcy mieszkańców), a jakość wody pozostawia wiele do życzenia (7 procent nie nadaje się do kąpieli, 60 procent jest dobrej jakości).

"Kwestia bezpieczeństwa może być czynnikiem decydującym przy wyborze miejsca na urlop, a nasze dane pokazują, że pod tym względem różnice między krajami europejskimi są znaczące w takich dziedzinach, jak jakość kąpielisk czy wskaźnik kradzieży" – skomentował przedstawiciel Forbes Advisor.

Źródła: traveldailymedia.com / Forbes Advisor

Więcej o: