Wiemy, gdzie jest najlepsza plaża w Polsce. Zdobyła 83 punkty na 100 możliwych

Plaża w Sopocie zwyciężyła w rankingu na najbardziej funkcjonalną i dostępną dla niepełnosprawnych. Takim certyfikatem może się poszczycić w sezonie letnim 2022. - Staramy się, by Sopot był miastem dostępnym dla wszystkich, dlatego dbamy o niezbędną infrastrukturę, również na plażach - mówi redakcji sopot.pl Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Niewygody podróży? Ten wynalazek sprawi, że w samolocie wyśpisz się jak we własnym łóżku

Certyfikaty są przyznawane przez Fundację Machina Zmian, która sprawdza polskie plaże pod względem ich dostępności dla osób o szczególnych potrzebach. Pod uwagę bierze nie tylko osoby niepełnosprawne, ale także seniorów, rodziców z dziećmi czy kobiety karmiące. Sopot (wejście nr 23) zdobył 83 na 100 punktów.

Dla wszystkich 

"Sopot szczególnie wyróżnia się świetnie zorganizowaną infrastrukturą, miejscami odpoczynku, dostępnym molo i placami zabaw, a także dostępnymi punktami gastronomicznymi. To gmina, która doskonale rozumie ideę dostępności dla wszystkich, szeroko definiując grupę odbiorców i odbiorczyń dostępnych rozwiązań, przy czym nie wyłącznie jako osoby z niepełnosprawnościami" – czytamy w uzasadnieniu.

– Mamy na kąpielisku szeroką kładkę prowadzącą w głąb plaży, toaletę i przebieralnie, opłukiwacze z wygodnym dojazdem, a także specjalną amfibię umożliwiającą kąpiel osobom z niepełnosprawnościami. Takie osoby mogą również skorzystać z pomocy pracowników kąpieliska. Najnowszym udogodnieniem jest materiałowe zadaszenie w kształcie żagla nad bocznym pomostem kładki, które chroni przed zbytnim słońcem – dodaje wiceprezydentka.

Certyfikat dostępności na sezon letni 2022 otrzymały także plaże w Gdyni (wejście na plaże nr 6) i gminie Jastarnia (wejście na plażę nr 48).

Kiedy plaża jest dostępna?

Plażę można nazwać dostępną, kiedy w sposób bezpieczny i samodzielny mogą z niej korzystać osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami: ruchu, słuchu, wzroku, z niepełnosprawnością intelektualną, ale również osoby starsze, osoby z małymi dziećmi czy o różnej wrażliwości sensorycznej. Mogą z niej zatem korzystać wszyscy – bez wyjątków. Fundacja bierze także pod uwagę różnorodne udogodnienia dla każdej z grup odbiorców i odbiorczyń, takie jak odpowiednie wejście na plaże, oznakowanie, infrastruktura – przebieralnie o odpowiedniej szerokości, sanitariaty czy utwardzone i regularnie oczyszczane z piasku ciągi komunikacyjne.

Źródło: sopot.pl / plazedlawszystkich.pl

Więcej o: