Certyfikat szczepienia na COVID-19 niebawem straci ważność? Zobacz do kiedy i gdzie obowiązuje

Choć wiele krajów zniosło już obostrzenia koronawirusowe, wciąż są takie miejsca, gdzie certyfikat szczepienia na COVID-19 cały czas obowiązuje. Do tego Rada Unii Europejskiej (RUE) zdecydowała się na zmianę daty wygaśnięcia certyfikatów. Sprawdź, gdzie i do kiedy obowiązuje unijny dokument.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo COVID-19 mocno oddziałuje na chińską gospodarkę? Ekspert wyjaśnia

14 czerwca 2021 roku Rada Unii Europejskiej opublikowała rozporządzenie, które wprowadziło certyfikat szczepienia na COVID-19. Rozporządzenie można zobaczyć tutaj. Pierwotnie dokument miał obowiązywać do 30 czerwca bieżącego roku. Jednak RUE postanowiła przedłużyć czas obowiązywania certyfikatu. Aktualnie unijny dokument o zaszczepieniu ma funkcjonować do 30 czerwca 2023 roku. W związku z tym okazywanie certyfikatu w krajach, które nie zniosły obostrzeń, wciąż jest obowiązkowe. Gdzie? Stworzyliśmy listę.

Certyfikat szczepienia na COVID-19. Gdzie wciąż jest potrzebny? Lista krajów 

Większość państw europejskich zrezygnowała z obostrzeń koronawirusowych, ale nie wszystkie. Gdzie do przekroczenia granicy trzeba okazać certyfikat covidowy

Francja - władze Francji planują wydłużyć obowiązywanie obostrzeń koronawirusowych przynajmniej do 31 marca 2023 roku. Co za tym idzie, aby przekroczyć francuską granicę wciąż trzeba okazać paszport covidowy. 

Innymi europejskimi krajami wymagającymi certyfikatu szczepienia są:

  • Finlandia,
  • Malta,
  • Portugalia.

Należy pamiętać, że paszport covidowy można otrzymać będąc ozdrowieńcem bądź robiąc test na zakażenie koronawirusem (PRC na 72 h przed podróżą lub szybki test antygenowy na 24 godziny przed wyjazdem). Aktualnie obowiązujące obostrzenia możecie sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, natomiast na portalu Reopen.Europa.Eu oraz ECDC możecie znaleźć aktualne mapy zakażeń koronawirusem, oraz bieżące informacje o COVID-19.

Więcej o: