Wakacje 2022. Polacy pokochali nowy kierunek. Na tej wyspie zastąpiliśmy Rosjan

Nałożone na Rosję sankcje uniemożliwiły zwykłym obywatelom tego kraju na podróżowanie do wielu miejsc na świecie. Nieobecność rosyjskich turystów odczuł Cypr, który do tej pory był przez nich chętnie wybieranym kierunkiem. Jak się jednak okazało, lukę zapełnili Polacy, którzy w tym roku wyjątkowo chętnie wybierali ten kierunek i tłumnie zawitali na wyspę.
Zobacz wideo Anna Wendzikowska o podróżach. Jak jej córki reagują na latanie samolotem?

Po ataku na Ukrainę Rosja została objęta międzynarodowymi sankcjami. Przykładem jest zawieszenie połączeń lotniczych dla tego kraju umożliwiających swobodne podróżowanie. Sytuacja ta bezpośrednio wpłynęła na wybór kierunku wyjazdów wakacyjnych. Z pewnością nie wyjadą już na uwielbiany przez nich Cypr. Czy ten region mocno odczuje nieobecność rosyjskich turystów?

W Cyprze inwestują oligarchowie z Rosji Cypr odbierze obywatelstwo rosyjskim oligarchom. Koniec ze "złotymi paszportami"

Polacy i Brytyjczycy w czołówce turystów odwiedzających Cypr

Jak czytamy na portalu fly4free.pl tylko w maju na Cypr przyleciało aż 23,2 tysiące polskich turystów. Są to oficjalne dane przekazane przez cypryjski Urząd Statystyczny Cystat. To znacznie poprawiło sytuację lokalnej turystyki, która borykała się z problemami nie tylko przez pandemię, ale również kwestię zamknięcia się kraju na podróżujących z Rosji.

Według danych udostępnionych przez Cystat w maju osiągnięto wynik aż 315,018 to ogromna różnica pomiędzy rokiem ubiegłym kiedy Cypr odwiedziło 100,852 osób. Na wyspę w tym okresie przyjeżdżali goście z Wielkiej Brytanii. Ich wkład w lokalną turystykę wynosił aż 40,1 proc. Na drugim miejscu jest Polska z udziałem 7,4 procent. 

Fakty jasno ukazują, że pomimo nieobecności Rosjan w międzynarodowej turystyce inne kraje godnie ich zastępują, przez co lokalna turystyka ma szansę tętnić życiem w wakacje 2022.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Cypr Cypr łagodzi zasady wjazdu. Wraca normalność. Z małym wyjątkiem

Cypr, dlaczego wybieramy ten kierunek na tegoroczne wakacje?

Powodów może być wiele, jednym z nich są czyste plaże i lazurowa woda. Morze Śródziemne przyciąga turystów także ze względu na pogodę, tam zawsze świeci słońce więc pewność, że wakacje będą udane, pomaga w podjęciu ostatecznej decyzji.

Turystów przyciąga także różnorodność. Na Cyprze możemy spotkać zarówno Greków jak i Turków, dzięki czemu mamy okazję poznać dwie skraje kultury i odmienne kuchnie. Oprócz pysznych potraw mamy szansę na spróbowanie wyjątkowego wina Commandaria podawanego z deską serów.

Cypr jest miejscem dla turystów w każdym wieku, w swojej ofercie ma niezapomniane imprezy. Ayia Napa to nieoficjalna stolica eventów w tym kraju, znajdziemy tam ponad 10 klubów nocnych z licznymi barami serwującymi tanie drinki.

Nie zapominajmy, że historia Cypru ma ponad 10 000 lat, spotkamy zatem wiele zabytków będących świadkami kulturowych przemian na przestrzeni wieków. Warto wybrać się do muzeum Cypru w stolicy Nikozji, by zobaczyć artefakty z epoki bizantyjskiej czy neolitu.

Więcej o: