Sinice już w Bałtyku. Zielona i mętna woda w Zalewie Wiślanym. Czy są zamknięte kąpieliska?

Na wodach Zalewu Wiślanego zakwitły sinice. O tym poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Przyczyną ich pojawienia się są między innymi wysokie temperatury oraz niska wilgotność powietrza.

Fala upałów sprawiła, że w ciągu kilku dni temperatura wody się podniosła. W poniedziałek (27.06.2022 r.) w punkcie Tolkmicko na Zalewie Wiślanym osiągnęła ponad 21 stopni Celsjusza. To sprawia, że w wodzie zaczynają kwitnąć różne bakterie, przez które zbiornik staje się mętny i przybiera zieloną barwę. Bakterie pojawiły się też w innych zbiornikach wodnych w kraju. Główny Inspektorat Sanitarny zdecydował o zamknięciu trzech kąpielisk.

Zobacz wideo Wody Polskie pokazały wizualizację stopnia wodnego Siarzewo

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Zabójstwo pod Narożnikiem. Mija 25 lat od niewyjaśnionego morderstwa studentów na górskim szlakuMorderstwo w górach sprzed 25 lat będzie rozwiązane? Jest nowy trop

Sinice pojawiły się w Zalewie Wiślanym. Woda stała się mętna

Chociaż obecna pogoda jest idealna do plażowania i pływania, to ma jedną wadę. Tworzy warunki do rozwoju sinic. Bakterie te zauważono w Morzu Bałtyckim, jeziorach oraz w Zalewie Wiślanym. W Bałtyku odkryto gatunek Nodularia spumigena, zaś w słodkowodnych zbiornikach - Dolichospermum i Microcystis. Skąd się one wzięły? Winę za to ponosi eutrofizajca - proces, którego przyczyną jest zwiększony dopływ zanieczyszczeń, między innymi fosforu i azotu. Substancje te pochodzą z nawozów sztucznych (które wykorzystywane są na obszarach rolniczych) oraz z nieoczyszczonych ścieków z domowych gospodarstw. To sprawia, że w zbiorniku tworzy się zakwit, a woda staje się zielona i mętna. 

Eksperci z Głównego Inspektoratu Sanitarnego ostrzegają, że gatunki, które pojawiły się w wodach wytwarzają pewne toksyny, które mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Mogą wywołać reakcje uczuleniowe w postaci wysypki. 

Co sprawia, że cyjanobakterie rozwijają się w zbiornikach wodnych? Oto kilka czynników:

  • temperatura wody przekraczająca 16-20 stopni Celsjusza,
  • brak wiatru,
  • dostępność biogennej soli,
  • brak opadów,
  • niewielkie mieszanie wodnej kolumny.

Główny Inspektorat Sanitarny zamknął kąpieliska z powodu sinic

Wody są regularnie badane i sprawdzane. W związku z tym, że sinice pojawiły się tez w kilku innych miejscach, GIS postanowił zamknąć trzy kąpieliska: Słoneczko w Piotrkowie Trybunalskim, Pilicę Polska YMCA, Kurnędz oraz Maltę na jeziorze Maltańskim w Poznaniu. Główny Inspektorat Sanitarny nie podjął jednak decyzji o zamknięciu nadmorskich kąpielisk.  

Ile kosztują wakacje w Albanii?Ile kosztują wakacje w Albanii? Polka pokazała paragony

Więcej o: