Skwar w całej Polsce. Pogoda na lipiec będzie w kratkę. Przed nami afrykańskie upały i burze

Pogoda na lipiec. Synoptycy z IMGW zapowiadają, że możemy spodziewać się kolejnej fali upałów. Przewidują również pojawienie się opadów konwekcyjnych i silnych burz.

Więcej informacji na temat prognozy pogody znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Jaka pogoda będzie w lipcu? Synoptycy z IMGW zapowiadają, że ten miesiąc będzie bardzo ciepły. Fali upałów towarzyszyć będą opady deszczu oraz miejscami burze. Średnia temperatura ma kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020, zaś suma opadów najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy.

Pogoda na lipiec. Będzie bardzo gorąco. Kiedy skończą się upały?

Prognozy sugerują, że temperatura powietrza w dzień nie spadnie poniżej 20 stopni Celsjusza. Najcieplej ma być na początku miesiąca (nawet 33 stopnie Celsjusza) Kiedy skończą się upały? W następne dni synoptycy przewidują lekkie ochłodzenie. Słupki rtęci mogą pokazywać od 20 do 26-27 stopni Celsjusza. Fale upałów spodziewane są przez większość dni w miesiącu. Meteorolodzy zapowiadają, że średnia temperatura w lipcu będzie wyższa niż norma wieloletnia z lat 1991-2020, na przykład w Zakopanem ma wynosić 15,7 (do 16,2) stopni Celsjusza, w Białymstoku - 17,6 (do 18,9), w Gdańsku - 17,8 (do 18,8), w Poznaniu - 19,3 (20,1), zaś w Warszawie 19,3 stopnie (do 20,3). 

Średnia temperatura i opadyŚrednia temperatura i opady IMGW

Pogoda na lipiec. Synoptycy zapowiadają opady i silne burze

W pierwszym miesiącu wakacji może pojawić się deszcz, ale według przewidywań średnia wielkość opadów nie będzie przekraczać normy z lat 1991-2020. Fale upałów i wysoka wilgotność powietrza mogą przyczynić się do powstawania burz. Miejscami będą one gwałtowne. Ponadto, według prognoz CFS, przez cały lipiec będziemy najprawdopodobniej znajdować się w strefie podwyższonego ciśnienia. 

Prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych.

Więcej o: