Więcej informacji na temat prognozy pogody znajdziesz na stronie Gazeta.pl
Jaka pogoda będzie w lipcu? Synoptycy z IMGW zapowiadają, że ten miesiąc będzie bardzo ciepły. Fali upałów towarzyszyć będą opady deszczu oraz miejscami burze. Średnia temperatura ma kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020, zaś suma opadów najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy.
Prognozy sugerują, że temperatura powietrza w dzień nie spadnie poniżej 20 stopni Celsjusza. Najcieplej ma być na początku miesiąca (nawet 33 stopnie Celsjusza) Kiedy skończą się upały? W następne dni synoptycy przewidują lekkie ochłodzenie. Słupki rtęci mogą pokazywać od 20 do 26-27 stopni Celsjusza. Fale upałów spodziewane są przez większość dni w miesiącu. Meteorolodzy zapowiadają, że średnia temperatura w lipcu będzie wyższa niż norma wieloletnia z lat 1991-2020, na przykład w Zakopanem ma wynosić 15,7 (do 16,2) stopni Celsjusza, w Białymstoku - 17,6 (do 18,9), w Gdańsku - 17,8 (do 18,8), w Poznaniu - 19,3 (20,1), zaś w Warszawie 19,3 stopnie (do 20,3).
Średnia temperatura i opady IMGW
W pierwszym miesiącu wakacji może pojawić się deszcz, ale według przewidywań średnia wielkość opadów nie będzie przekraczać normy z lat 1991-2020. Fale upałów i wysoka wilgotność powietrza mogą przyczynić się do powstawania burz. Miejscami będą one gwałtowne. Ponadto, według prognoz CFS, przez cały lipiec będziemy najprawdopodobniej znajdować się w strefie podwyższonego ciśnienia.
Prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych.