Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
"Historia Śnieżki jest jak baśniowa opowieść. Góra od stuleci pełni rolę meteorologiczną, była świadkiem burzliwych czasów, miała swoje trudne chwile. Jest dla Polaków symbolem narodowym, a dla całego świata inspiracją i źródłem niezbędnych informacji" - czytamy na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Gdy w 1974 roku budynek Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW-PIB został oddany do użytku, szybko stał się jednym z najczęściej fotografowanych budynków w Polsce i symbolem Karkonoszy.
"Zainspirowały mnie charakterystyczne dla Karkonoszy grupy skalne uformowane erozją. Ze spiętrzeń eliptycznych głazów zapożyczyłem przyszły kształt obiektu. W grę wchodził też aspekt aerodynamiczny, dominujący przy konstrukcji samolotów, o których jako zamiłowany szybownik wiele się naczytałem" – relacjonował w publikacjach naukowych Witold Lipiński, współautor projektu WOM-u. Obiekt składa się z trzech elementów w formie dysków, zwanych również spodkami.
Budowa stacji ciągnęła się przez dekadę z powodu warunków atmosferycznych. Zdarzało się, że przez kilkanaście dni nie realizowano żadnych robót. Wiatr, mgły, opady śniegu spowalniały prace, a zimą wręcz je uniemożliwiały. Każdego dnia ekipa budowlana wędrowała z Karpacza na szczyt i dopiero od 1970 roku mogła kwaterować w połowie drogi, w schronisku na Równi. Cztery lata później inwestycja została zakończona.
Tym razem nie pogoda, a pandemia COVID-19 dała się we znaki podczas prac przy restrukturyzacji Nowej Śnieżki. Analizy zmian i przebudowy w ramach projektu trwają od końca 2019 roku. Kierownictwo IMGW-PIB spotkało się kilkakrotnie z jednym z autorów projektu WOM Śnieżka - Waldemarem Wawrzyniakiem.
Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne, które w 2015 roku zmuszone było do zamknięcia dolnego dysku, w ciągu trzech najbliższych lat zyska nowe życie. Instytut priorytetowo traktuje bowiem projekt #NowaŚnieżka, w ramach którego ma zostać między innymi wyremontowany dolny spodek obserwatorium. IMGW chce, aby stał się miejscem spotkań dla miłośników gór i przyrody, a także pasjonatów meteorologii.
- Po kilku latach przerwy dolny dysk zostanie ponownie udostępniony turystom, którzy od dawna już się tego domagali - powiedział w rozmowie z WP kierownik WOM Piotr Krzaczkowski.
Projekt "Nowa Śnieżka" jest realizowany pod patronatem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW-PIB). Inwestycja ma pochłonąć około 3,3 mln euro.
Źródła: IMGW / WP