Będzie Nowa Śnieżka. Znów spotkamy się w dolnym spodku. "Turyści od dawna się tego domagali"

Śnieżka to majestatyczna, najwyższa góra Karkonoszy. Każdego roku odwiedzają ją setki tysięcy turystów. Jej symbolem jest również obserwatorium meteorologiczne w kształcie charakterystycznych spodków. Za trzy lata znowu będzie można wypić w jednym z nich kawę.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach?

"Historia Śnieżki jest jak baśniowa opowieść. Góra od stuleci pełni rolę meteorologiczną, była świadkiem burzliwych czasów, miała swoje trudne chwile. Jest dla Polaków symbolem narodowym, a dla całego świata inspiracją i źródłem niezbędnych informacji" - czytamy na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Tatry. Marzy Ci się przejażdżka końmi do Morskiego Oka? Musisz liczyć się z wyższymi cenamiTatry. Wyższe ceny za przejażdżkę końmi nad Morskie Oko

Inspiracją góry

Gdy w 1974 roku budynek Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW-PIB został oddany do użytku, szybko stał się jednym z najczęściej fotografowanych budynków w Polsce i symbolem Karkonoszy

"Zainspirowały mnie charakterystyczne dla Karkonoszy grupy skalne uformowane erozją. Ze spiętrzeń eliptycznych głazów zapożyczyłem przyszły kształt obiektu. W grę wchodził też aspekt aerodynamiczny, dominujący przy konstrukcji samolotów, o których jako zamiłowany szybownik wiele się naczytałem" – relacjonował w publikacjach naukowych Witold Lipiński, współautor projektu WOM-u. Obiekt składa się z trzech elementów w formie dysków, zwanych również spodkami.

Budowa stacji ciągnęła się przez dekadę z powodu warunków atmosferycznych. Zdarzało się, że przez kilkanaście dni nie realizowano żadnych robót. Wiatr, mgły, opady śniegu spowalniały prace, a zimą wręcz je uniemożliwiały. Każdego dnia ekipa budowlana wędrowała z Karpacza na szczyt i dopiero od 1970 roku mogła kwaterować w połowie drogi, w schronisku na Równi. Cztery lata później inwestycja została zakończona.

Polacy słyną ze stawiania na plaży parawanów (fot. Mieczysław Michalak)Parawany na plażach. Prawnik: Prawo karne nie jest obojętne na tę praktykę

Pandemia opóźniła prace

Tym razem nie pogoda, a pandemia COVID-19 dała się we znaki podczas prac przy restrukturyzacji Nowej Śnieżki. Analizy zmian i przebudowy w ramach projektu trwają od końca 2019 roku. Kierownictwo IMGW-PIB spotkało się kilkakrotnie z jednym z autorów projektu WOM Śnieżka - Waldemarem Wawrzyniakiem. 

Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne, które w 2015 roku zmuszone było do zamknięcia dolnego dysku, w ciągu trzech najbliższych lat zyska nowe życie. Instytut priorytetowo traktuje bowiem projekt #NowaŚnieżka, w ramach którego ma zostać między innymi wyremontowany dolny spodek obserwatorium. IMGW chce, aby stał się miejscem spotkań dla miłośników gór i przyrody, a także pasjonatów meteorologii.

-  Po kilku latach przerwy dolny dysk zostanie ponownie udostępniony turystom, którzy od dawna już się tego domagali - powiedział w rozmowie z WP kierownik WOM Piotr Krzaczkowski.

Projekt "Nowa Śnieżka" jest realizowany pod patronatem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW-PIB). Inwestycja ma pochłonąć około 3,3 mln euro.

Źródła: IMGW / WP

Więcej o: