Upał, a będzie jeszcze cieplej. To nie powód, by chodzić po mieście bez koszulki. Grozi za to mandat!

Termometry w wielu miejscach w Polsce wskazują powyżej 30 st. Celsjusza. Prognoza pogody nie pokazuje, że będzie chłodniej. Wielu osobom wydaje się, że to dobry powód, by zdejmować odzież w miejscach publicznych. O ile na basenie czy plaży to absolutnie normalne, jeśli to samo chcemy zrobić w mieście... możemy liczyć na mandat!

Temperatury iście tropikalne są często nie do zniesienia w miejskiej dżungli. Szukając ochłody, wiele osób decyduje się na zakładanie coraz bardziej skąpej odzieży, niekiedy nawet rezygnując z noszenia koszulek. Okazuje się, że chodzenie z gołym torsem nie zawsze jest zgodne z prawem. Są sytuacje, w których lepiej dla swojego portfela (oraz otoczenia) zostać w odpowiednim odzieniu. Czy to jednak oznacza, że za brak koszulki można dostać mandat? Owszem, ale nie jest to tak pewne.

Zobacz wideo Proste triki przyniosą wam ulgę w upały

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Mandat za brak koszulki w mieście? To nie takie jasne

Jak się okazuje, nie ma przepisu, który zabraniałby chodzić po ulicach bez koszulki. Jednoznaczny zakaz nie istnieje. Jednak może dojść do tego, że ktoś "życzliwy" zgłosi sprawę na policję lub straż miejską. Wówczas rzeczywiście - można otrzymać mandat.

Jednak jeśli wygląd lub zachowanie kogoś roznegliżowanego obrazi inną osobę i zgłosi nam to, możemy podjąć działania związane z naruszeniem przepisów o wybryku nieobyczajnym

- mówi Waldemar Forysiak ze straży miejskiej we Wrocławiu w rozmowie z portalem wroclaw.pl. Dokładnie chodzi o art. 140 kodeksu wykroczeń, który mówi o publicznym dopuszczeniu się wybryku nieobyczajnego, czyli takiego, który np. narusza zasady zachowań społecznych.

Czy to jednak oznacza, że żaden mandat nie grozi swobodnym spacerowiczom? Otóż nie. Według podkomisarza Kamila Rynkiewicza z wrocławskiej KWP każda zgłoszona sprawa jest rozpatrywana indywidualnie. Zgłaszając "nieobyczajny brak koszulki" należy przedstawić sytuację oraz powód zgorszenia. Dopiero wówczas policja stwierdza, czy powinno się zainterweniować. 

Mandat za brak koszulki - ile wynosi?

W sytuacji, gdy policja uzna za zasadne zgorszenie, jakie wywołuje nasz brak koszulki - możemy rzeczywiście zostać ukarani mandatem. Jeśli naruszymy przepis, będziemy podlegać karze aresztu, ograniczenia wolności, nagany lub grzywny w wysokości nawet 1500 złotych.

W 2021 r. walkę z roznegliżowanymi turystami podjął Sopot, w którym ruszyła akcja "Stop golasom na ulicy". W bikini lub bez koszulek nie można było wejść do restauracji, sklepów czy muzeów.

Więcej o: