Utonięcia w Polsce. Dziewiętnaście osób nie żyje. Policja opublikowała dane

Utonięcia w Polsce. Choć dopiero rozpoczęły się wakacje, tylko w ubiegły weekend pod wodą zginęło 19 osób. Służby apelują, aby nie kąpać się po spożyciu alkoholu i nie zapuszczać się w nieznane miejsca.

Więcej wiadomości na temat zdarzeń podczas wakacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Zobacz wideo Chłopiec tonął na środku zatłoczonego basenu. Wokół spokojnie pływali inni ludzie

Od początku wakacji utopiło się dziewiętnaście osób - tak wynika ze statystyki opublikowanej na stronie statystyka.policja.pl. Pięć zgonów odnotowano w piątek, po siedem w sobotę i w niedzielę. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. 

Utonięcia w Polsce. Na Podlasiu zginęły dwie osoby

Jak podaje portal augustów.nasze miasto.pl, w niedzielę na Podlasiu utopiły się dwie osoby. Z danych przekazanych przez policję wynika, że około 17:00 dwóch mężczyzn pływało po kanale Bystrym pod wpływem alkoholu. Jeden z nich nie dopłynął do brzegu i został wyłowiony przez policjanta. Pomimo tego, że funkcjonariusz natychmiast podjął reanimację, 55-letni mężczyzna nie odzyskał przytomności.

Drugie zdarzenie miało miejsce około godziny 18:00. Nurek, który pływał w jeziorze Hańcza zasłabł podczas wynurzania się. Mężczyzny nie udało się uratować. Okoliczności obu tragedii wyjaśnia prokuratura.

Zamość. Odnaleziono ciało 17-latka

Z informacji podanych przez portal wiadomości.gazeta.pl wynika, że płetwonurkowie wydobyli z wody ciało 17-latka. Zdarzenie miało miejsce w Zamościu około godziny 20:00 w ostatnią niedzielę. Poszukiwania chłopaka rozpoczęły się w nocy z piątku na sobotę. Przechodzień znalazł rzeczy i dokumenty należące do zaginionego, o czym poinformował policję. Służby od razu rozpoczęły akcję i zaangażowały do tego psa policyjnego. Zwierzę w niedzielę wskazało zbiornik wodny. 

Utonięcia w Polsce w sobotę i niedzielę. Cztery osoby zginęły pod Warszawą

W sobotę w Otwocku strażacy wyłowili ciało 50-letniego mężczyzny. Portal tvn24.pl podaje, że wędkarz wszedł do wody i już nie wrócił na brzeg. Tego samego dnia życie w wodzie stracił 28-latek. Zdarzenie miało miejsce w miejscowości Puchały. Także w sobotę 47-letni mężczyzna utonął w kąpielisku leżącym w Parku Kultury i Wypoczynku "Mazowsze" w Pruszkowie. Służby podjęły bezskuteczną akcję ratunkową. 

Kolejny zgon odnotowano w niedzielę. W niestrzeżonym kąpielisku w Zielonce odnaleziono ciało 40-latka. 

Utonięcia w Polsce. 19 osób straciło życie w wodzie. Policja apeluje o zachowanie ostrożności

Służby podkreślają, by podczas przebywania nad wodą kierować się wyobraźnią. Apelują, by każdy stosował się do zasad i zachował szczególną ostrożność. Musimy przede wszystkim unikać pływania po spożyciu alkoholu. Najlepiej wybrać bezpieczne i strzeżone kąpieliska, na których znajdują się ratownicy.

Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni). Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy

- czytamy na stronie policji. Służby dodały, że do wody nie powinniśmy wchodzić na czczo i od razu po jedzeniu. Policja podkreśliła również fakt, by dzieci pływały tylko przy brzegu, pod opieką dorosłych i miały założone dmuchane rękawki. 

Więcej o: