Szukali złota, a znaleźli mumię mamuciątka sprzed 30 tys. lat. "Marzenie się spełniło"

Zmarło ponad 30 tysięcy lat temu i zostało świetnie zakonserwowane w wiecznej zmarzlinie. Mumię cielęcia mamuta włochatego znaleźli poszukiwacze złota pracujący nad potokiem Eureka Creek w kanadyjskim Jukonie. - Marzyłem o tym, by stanąć twarzą w twarz z prawdziwym mamutem włochatym - powiedział paleontolog doktor Grant Zazula.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Bożek: Sam widziałem jak ludzie w Tatrzańskim Parku Narodowym dokarmiali zwierzęta. Coś nieprawdopodobnego

Mężczyzna poszukiwał złota nad potokiem Eureka Creek w kanadyjskim Jukonie, gdy nagle natknął się na szczątki, które go zaintrygowały. Okazało się, że dokonał spektakularnego odkrycia, bo znalazł mamuciątko sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat. Znalezisko przekazał geologom, którzy nie ukrywają ekscytacji.

- Jako paleontolog zajmujący się epoką lodowcową, marzyłem o tym, by stanąć twarzą w twarz z prawdziwym mamutem włochatym. To marzenie się spełniło - powiedział doktor Grant Zazula.

Szop pracz jest zagrożeniem dla rodzimych gatunków ptaków chronionychSzop to uroczy szkodnik. Jeśli go nie zgłosisz, możesz zapłacić milion złotych

Nun cho ga

Naukowcy ustalili, że poszukiwacze złota znaleźli młodą samicę, która zmarła ponad 30 tysięcy lat temu. A ponieważ odkrycia dokonano na terenie, na którym żyje rdzenna społeczność Trondëk Hwëchin – zwierzęciu nadano imię Nun cho ga, które w ich języku oznacza "duże zwierzę".

- Nun cho ga jest piękna i jest jednym z najbardziej niezwykłych zmumifikowanych zwierząt z epoki lodowcowej - powiedział doktor Grant Zazula. - Najprawdopodobniej oddaliła się od matki i ugrzęzła w błocie, co spowodowało potem jej przedwczesną śmierć.

Badacz zauważył także, że górnik poszukujący złota dokonał "najważniejszego odkrycia w paleontologii w historii Ameryki Północnej".

Szczątki w świetnym stanie

W podobnym tonie wypowiedział się prof. Dan Shugar, podkreślając, w jak nieskazitelnym stanie zachowały się szczątki. Nadal miały nienaruszone chrząstki, skórę, włosy, tułów, a nawet jelita, w których znaleziono zjedzoną przez mamuta trawę.

– Odkrycie było najbardziej ekscytującą naukową rzeczą, w jakiej kiedykolwiek wziąłem udział – napisał na Twitterze paleontolog prof. Dan Shugar.

Jukon może pochwalić się skamieniałościami zwierząt z epoki lodowcowej, ale ostatnie odkrycie należy do rzadkości. Geolodzy z Yukon Geological Survey i University of Calgary podkreślają, że to najbardziej kompletny zmumifikowany mamut znaleziony w Ameryce Północnej.

Badacze podkreślają, że w nadchodzących miesiącach będą współpracować z rdzenną ludnością Jukonu i władzami kanadyjskiego terytorium, aby z należytym szacunkiem poznawać to prehistoryczne zwierzę i dzielić się informacjami na jego temat ze społecznością naukową.

Rini przez ponad miesiąc czekała na powrót swojej właścicielki"Hachiko z Makarowa". Rini przez ponad miesiąc czekała na powrót właścicielki

Jukon graniczy z Alaską

Jukon leży na terytorium Kanady. Graniczy z Terytoriami Północno-Zachodnimi od wschodu, z Kolumbią Brytyjską na południu i Alaską na zachodzie. Północną granicę terytorium stanowi wybrzeże Morza Beauforta.

Źródła: yukon.ca / tvn24

Więcej o: