Polska kraina jak z francuskich pocztówek. To nie Dolina Loary, a Dolny Śląsk

Określenie "Polska Dolina Loary" wzięło się z łudzącego podobieństwa tego miejsca do krainy, która znajduje się we Francji i słynie z majestatycznych zamków i wystawnych pałaców. Podpowiadamy, co warto odwiedzić w tym magicznym zakątku Dolnego Śląska.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Na terenie Dolnego Śląska można odnaleźć mnóstwo niecodziennych atrakcji i ciekawych miejsc. Jednym z nich jest teren do złudzenia przypominający francuską Dolinę Loary, która wśród turystów zasłynęła z malowniczych pałaców i potężnych zamków. Podobne znajdują się na terenie Polski. Przedstawiamy listę najbardziej popularnych z obiektów turystycznych tego zakątku. 

Zamek Książ w Wałbrzychu - duma Dolnego Śląska

Ten trzeci co do wielkości zamek w Polsce jest bez wątpienia jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów na liście atrakcji Dolnego Śląska. Majestatyczna budowla o bogatej historii i dopracowanej konstrukcji architektonicznej wywiera na turystach ogromne wrażenie - według portalu polska.travel.pl, co roku dociera tu ponad 300 000 osób. Powodem jest nie tylko malownicza okolica czy wspaniałe budowle, ale i liczne inicjatywy kulturalne, takie jak "Festiwal Kwiatów i Sztuki", który umożliwia podziwianie w zamkowych wnętrzach wspaniałych kompozycji kwiatowych, zaaranżowanych przez najlepszych florystów. Z kolei "Dolnośląski Festiwal Tajemnic" jest znakomitą opcją dla entuzjastów nauki i historii, którzy podczas wykładów i specjalnych prelekcji pragną poszerzyć swoją wiedzę. Oba te wydarzenie nie tylko uatrakcyjniają obiekt, ale również czynią go jednym z najpopularniejszych miejsc Dolnego Śląska. 

Zamek KsiążZamek Książ MRT

Zamek Sarny w Nowej Rudzie 

Malownicza okolica tego zamku, znajdującego się w pobliżu Nowej Rudy pozwala przy okazji podziwiać słynny Park Narodowy Gór Stołowych. Przez wiele lat kompleks zamkowy zachwycał świetnością, jednak od XIX wieku uległ znacznemu zniszczeniu. Od ok. 2014 roku trwa odbudowa obiektu, zaplanowana na 20 lat. Ponadto, remont znacząco wspiera każda wizyta turystów w domach gościnnych - do dyspozycji przyjezdnych pozostaje 10 luksusowych pokoi z dopracowanym designem, które zostały wykończone zaledwie 2 lata temu. 

Jedną z najpopularniejszych atrakcji Zamku w Sarnowie jest bez wątpienia Kaplica Św. Jana Nepomucena. W jej wnętrzu można podziwiać znakomite malowidła ścienne, przedstawiające historię męczeńskiej śmierci i chwały Św. Jana z Nepomuku. Wzrok odwiedzających skupia na sobie również majestatyczna kopuła z bogatymi zdobieniami.

 

Romantyczne wnętrza Pałacu Wojanów

Pałac Wojanów otoczony jest pasmami czterech gór: Karkonoszy, Rudaw, Gór Izerskich oraz Gór Kaczawskich. Romantyczna posiadłość obecnie przekształciła się w hotel ze spa, który oferuje turystom bardzo wiele możliwości wypoczynku. Znacznie ułatwia to malownicza okolica, walory przyrodnicze oraz bogata mapa atrakcji. Znajdują się na niej pozycje takie jak: Muzeum Karkonoskie, Park Miniatur Dolnego Śląska oraz tajemnicze Times Gates - Bramy Czasu, oddalone od posiadłości o ok. 6 kilometrów - karkonoskie podziemia stanowią idealne urozmaicenie całego wypoczynku. 

 
Więcej o: