Polskie Malediwy lub Śląska Chorwacja to najczęstsze określenia, których używa się w stosunku do Parku Gródek w Jaworznie. Wszystko przez niecodzienne krajobrazy, takie jak strome klify czy lazurowy kolor wody. Miejsce to oferuje jednak znacznie więcej atrakcji.
Oddalony o 30 kilometrów od Katowic Park Gródek można zwiedzać za darmo i o każdej porze, ponieważ teren nie jest zamykany nawet na noc. Mimo to, najpiękniejsze widoki czekają na spacerowiczów w świetle dziennym. Wejście rozpoczyna się przy symbolicznej bramie, przy której znajdują się informacje o wszelkich atrakcjach na terenie parku. Trasa spacerowa prowadzi przez szerokie, zadbane alejki w otoczeniu zieleni i wiedzie między innymi do najsłynniejszej atrakcji tego miejsca - Zbiornika Wydra.
Zbiornik Wydra jest słynnym miejscem, w którym powstały dwie altany oraz wijąca się nad taflą jeziora drewniana kładka. Z dodatkowym tłem, które stanowią pomarańczowe skarpy kamieniołomu, widok ten można porównać do filmowych kadrów, przedstawiających najpiękniejsze widoki Chorwacji lub Malediwów. Warto również wspomnieć o ścieżce dydaktycznej w Parku Gródek, która prowadzi wokół kamieniołomu. Entuzjaści geografii i wiedzy ogólnej mogą liczyć na liczne plansze z zadaniami oraz ciekawostki. Należy jednak zwracać uwagę na niezbaczanie ze szlaku - niektóre punkty na skarpach grożą szybkim osunięciem.
Park Gródek w Jaworznie Aleksander Chodura
Dokładne zwiedzanie większości zakątków tego miejsca powinno zająć nam nie więcej niż dwie godziny, wycieczka do Parku Gródek może zatem stanowić doskonałe urozmaicenie letniego weekendu.
Niektórzy mogą się zastanawiać, co stoi za tą niespotykaną barwą wody w jeziorze. Odpowiedzią jest, rzecz jasna, działalność człowieka. Kilkanaście lat temu na tym terenie wydobywano dolomit i to właśnie jemu woda zawdzięcza swój turkusowy kolor. Nie można się jednak w niej kąpać, ze względu na silnie zasadowy odczyn. Ciekawym, niezbadanym w całości obszarem wydaje się również samo dno zbiornika - podobno wciąż można się tam natknąć na wraki samochodów, łyżki koparek i inne ciekawe pozostałości po wydobywaniu.