Sinice nad Bałtykiem w czerwcu. Czy już gdzieś występują? Sprawdź, które kąpieliska są bezpieczne

Zimna woda i sinice pokrywające powierzchnię to rzeczy, których chce uniknąć każdy wybierający się nad polskie morze. Tym razem w wybraniu dobrego miejsca pomoże mapa, na której zaznaczono zarówno miejsca występowania sinic, jak i temperaturę wody. Koniecznie zajrzyj przed wakacjami nad Bałtykiem.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Skąd się bierze zmącona woda nad polskim morzem?

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) zajmuje się regularnym badaniem stanu wód w Polsce. Instytucja sprawdza między innymi, czy wody w Morzu Bałtyckim są zdatne do kąpieli. Sanepid podzielił się mapą, na której zaznaczono, gdzie można się bezpiecznie kąpać. Natomiast Instytut Meteorologii I Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował raport z aktualną rozpiską temperatury wody w polskich kąpieliskach nadbałtyckich i nie tylko. Zobaczcie je koniecznie przed wyjazdem.

Które kąpieliska są bezpieczne, a gdzie są sinice? Sprawdź mapę stworzoną przez GIS

GIS stworzył mapę, na której można sprawdzić, czy dane kąpielisko ma czystą i bezpieczną wodę. Można ją znaleźć tutaj - Serwis Kąpieliskowy. Na portalu można też zobaczyć listę kąpielisk w Polsce i obecny stan z datą. Jest też dostępna wyszukiwarka. Pokrótce o serwisie kąpieliskowym pisze też sam GIS na Facebooku. 

Zakwit sinic to nie jedyny problem wczasowiczów wypoczywających nad polskim morzem. Drugim ważnym parametrem jest temperatura wody. Tym zajmuje się Instytut Meteorologii I Gospodarki Wodnej (IMGW). Instytucja opublikowała najnowsze pomiary temperatury wód Bałtyku i innych kąpielisk w Polsce. Pełny raport (stan na 24 czerwca 2022 roku, godz. 8:00) możecie znaleźć tutaj: Raport o temperaturze wód. Natomiast poniżej prezentujemy wyniki pomiarów dla Bałtyku:

  • Świnoujście - 19,9 St. C,
  • Kołobrzeg - 18,1 St. C,
  • Ustka -  17,9 St. C,
  • Władysławowo - 19,2 St. C,
  • Hel - 16,8 St. C,
  • Puck - 20,0 St. C.

W przypadku dwóch miejsc - Międzyzdrojów i Gdyni niestety brak danych na temat aktualnej temperatury wody.

Więcej o: