Pogoda na weekend. Nadchodzi fala upałów. Burze i nawałnice w niektórych częściach Polski

Nadchodzący weekend przyniesie upalną pogodę. W zachodniej części Polski możemy spodziewać się także burz. Co jeszcze czeka nas w najbliższe dni? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia.
Zobacz wideo Burza uszkodziła przejazd kolejowy, policjanci zauważyli nadjeżdżający pociąg

W najbliższych dniach Polska będzie pod wpływem wyżu rozciągającego się od Białorusi po Estonię, ciśnienie wzrośnie i napływać będzie bardzo ciepłe powietrze zwrotnikowe. 

Nadchodzi fala upałów. Burze i nawałnice w niektórych częściach Polski

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z danych wynika, że alerty dotyczą dużej części kraju, a temperatury mogą sięgnąć 33°C. 

Alerty drugiego stopnia przed upałami początkowo obejmowały jedynie kilka województw na zachodzie, takich jak dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie czy południową część województwa zachodniopomorskiego.

Jednak obecne dane oraz mapa pogodowa wskazują, że objęto tym stopniem ostrzeżenia całą zachodnią Polskę, centralne części, a także województwo świętokrzyskie i małopolskie. Alerty pierwszego stopnia dotyczą już wyłącznie powiatu żywieckiego.  

Według danych wiatr osiągnie prędkość w porywach do 75 km/h, lokalnie można spodziewać się nawałnic i burz. 

Więcej informacji na temat pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

IMGW ostrzega, czyli co oznacza alert pierwszego i drugiego stopnia

Alert pierwszego stopnia oznacza, że możemy spodziewać się maksymalnej temperatury w dzień od 28°C do 31°C oraz mogą wystąpić zjawiska powodujące straty materialne, a także zagrożenie dla zdrowia i życia.

Alert drugiego stopnia to przedostatni poziom ostrzeżeń meteorologicznych świadczący o zintensyfikowaniu zjawisk atmosferycznych. Zalecana jest najwyższa ostrożność, ponieważ gwałtowne burze czy nawałnice stanowią duże niebezpieczeństwo. Cechą tego poziomu alertu jest wysoka temperatura maksymalna, która w dzień osiąga od 29°C do 33°C.

Ostrzeżenia te obejmują nie tylko zbliżający się weekend, ale także nadchodzący poniedziałek. Jeżeli planujemy wyjazd, warto usunąć z balkonów i tarasów rzeczy, które mógłby porwać wiatr.

Pamiętajmy także, aby nie pozostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętych samochodach ani na chwilę, to wyjątkowo niebezpieczne podczas upałów. 

Więcej o: