Ostatnie wakacje z bonem turystycznym. Pozostało niewiele czasu na wykorzystanie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że 30 września upływa ważność bonów turystycznych. Co istotne, spora ich część jest jeszcze nieaktywna.

Więcej ciekawych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Tegoroczne wakacje są ostatnimi z bonem turystycznym. Świadczenie można wykorzystać do 30 września 2022 r. Po tym terminie nie będzie można już opłacać nim wakacyjnych wyjazdów. Jak wynika z danych ZUS na blisko 4,3 mln uprawnionych osób wciąż nieaktywnych jest 895 tys. bonów

Jak aktywować bon turystyczny? 

Bon turystyczny jest świadczeniem, które przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło jeszcze 18 lat. Jest przyznawany jednorazowo i ma wartość 500 złotych. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością kwota wynosi 1000 zł. Warto zaznaczyć, że niewykorzystany bon przepada. Poza tym nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Co należy zrobić, aby otrzymać bon turystyczny? Oto kilka wskazówek. 

  • Zaloguj się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS za pomocą Profilu Zaufanego.
  • W zakładce "Ogólny" wybierz opcję "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon".
  • Zaczekaj, aż bon turystyczny w formie 16-cyfrowego kodu zostanie wysłany na numer telefonu lub adres e-mail wskazany przez rodzica.

Bon turystyczny - jak go zrealizować?

Bon turystyczny możemy zrealizować tylko na terenie naszego kraju. Możemy nim opłacić m.in. pobyt w hotelu, gospodarstwie agroturystycznym, campingu czy pensjonacie. Co więcej, możemy w ten sposób pokryć koszty imprez turystycznych realizowanych przez organizacje pożytku publicznego lub przedsiębiorców turystycznych.

Pamiętaj, że przez imprezę turystyczną należy rozumieć połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji

- przypomina rządowy portal bonturystyczny.polska.travel. Bonem można opłacić także kolonię, "zieloną szkołę", wycieczkę czy obóz.

Więcej o: