Tanie wakacje dla seniora 2022 nad morzem. Gdzie najtaniej, ile trzeba wydać?

Okres emerytury daje wiele możliwości spokojnego zwiedzania - choć niekoniecznie skłaniają do tego rosnące ceny żywności i usług. Gdzie szukać rabatów i zniżek, aby wakacje były jak najtańsze?

Sezon wakacyjny jest dla seniorów znakomitą okazją do zwiedzania wielu urokliwych miejsc. Utrudnieniem stają się jednak wysokie ceny, zwłaszcza w kontekście letniego wyjazdu. Podpowiadamy, dokąd jechać, aby wakacje były ciekawe i tanie.

Ceny noclegów w nadmorskich miejscowościach

W zależności od standardu zakwaterowania i kilku innych wyznaczników, ceny noclegów w nadmorskich miejscowościach potrafią zaskakiwać. Przykładowo, na popularnym portalu booking.com najniższa cena za tygodniowy pobyt dla 2 osób w Ustce wynosi 1008 zł i oferuje pojedynczy pokój z dwoma osobnymi łóżkami. Z kolei za dodatkowe udogodnienia, takie jak balkon i niewielka odległość od plaży należałoby dopłacić do tego średnio 100-600 zł. W przypadku nadmorskich apartamentów w typie Deluxe z wysokim standardem, cena wyniesie około 3500 zł.

Z kolei koszty, jakie pochłonie dojazd do danego miejsca mogą diametralnie się różnic, w zależności od środka transportu. Przykładowo, wybierając pociąg przewoźnika PKP Intercity z Warszawy do Ustki, bilety w drugiej klasie są warte średnio 88 zł, natomiast z uwzględnieniem obowiązującej zniżki dla seniora, cena ta obniża się do 61,60 zł.

Nieco inaczej będzie w przypadku Łeby, popularnej miejscowości dla turystów. Oprócz słynnych ruchomych wydm i Słowińskiego Parku Narodowego, miasto słynie z bogatej przyrody i ciekawych atrakcji. Najtańsze propozycje tygodniowego pobytu dla dwóch osób wahają się od 759-950 złotych, oferując pojedyncze pokoje niedaleko plaży. Apartamenty z balkonem na wyłączność dostępne są najczęściej w cenie 1700-2500 złotych.

Natomiast jedną ze spokojniejszych i tańszych miejscowości nad morzem jest Mrzeżyno. Pomimo wielu interesujących obiektów i niezwykłej okolicy, ceny pozostają na umiarkowanym poziomie. Według portalu booking.com, najtańszy pokój dwuosobowy z dwoma pojedynczymi łóżkami dostępny jest za 608 złotych, podobne propozycje z większą ilością udogodnień będą o kilkaset złotych droższe. Z kolei apartament na wyłączność z sypialnią, salonem, łazienką i kuchnią, 450 metrów od plaży wynajmiemy za 2057 złotych.

Ponadto, rozważając wybranie określonego środka transportu warto zdecydować się na najtańszą opcję - przejazd pociągiem. Cena biletu z Krakowa do Łeby (z dodatkową zniżką dla seniora) wyniesie nieco ponad 66 zł. W przypadku dojazdu samochodem, trasa prawie 700 km może pochłonąć nawet 250-350 zł.

wakacje seniorawakacje seniora Fot. shutterstock

Rozrywka dla seniora - tańsze propozycje

Pobyt nad morzem wiąże się z różnymi atrakcjami turystycznymi. W tej sytuacji udogodnieniem dla seniorów są zniżki oferowane w instytucjach kultury. Na terenie naszego kraju, w państwowych muzeach i galeriach sięgają nawet 50%. Muzeum Chleba czy też Muzeum Minerałów w Ustce wydają się tanią i idealną propozycją na urozmaicenie pobytu, podobnie jak spacer po Słowińskim Parku Narodowym w Łebie.

Dodatkową możliwością oszczędności jest korzystanie z transportu publicznego i obowiązujących zniżek dla seniora. W zależności od określonego przewoźnika, wysokość ulgi waha się w granicach 10-30% i dotyczy zarówno biletów jednorazowych, jak i okresowych. 

Pełne pakiety pobytów dla osób starszych

Niektóre miejsca - oprócz jednorazowych zniżek na nocleg - mają w swojej ofercie pełne propozycje pobytów dla osób starszych. Najczęściej są to hostele, domy wypoczynkowe, a nawet pięciogwiazdkowe hotele. Warto rozważyć również ofertę sanatoriów. Znajdują się m.in. w Sopocie, Łebie, Kołobrzegu lub Ustce. Przykładowo, w Sopocie za tygodniowy pobyt dla jednej osoby z pełnym wyżywieniem, opieką lekarską i zabiegami zapłacimy około 1500 złotych. 

Więcej o: