Bon turystyczny - do kiedy można go wykorzystać? Niektórzy mogą liczyć nawet na 1000 zł dofinansowania

Sezon wakacyjny oficjalnie się rozpoczął, co za tym idzie wycieczki, urlopy i rodzinne wyjazdy także. Osoby, które do tej pory nie wykorzystały bonu turystycznego, mają ograniczony czas, by go użyć. To jednorazowe świadczenie rodzinne o wysokości 500 złotych, przyznawane na każde dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia - ma swój termin ważności.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

To ostatnie wakacje, podczas których można płacić bonem turystycznym. Termin na skorzystanie ze świadczenia to 30 września. Po upływie tej daty hotele, pensjonaty, parki rozrywki i inne usługi wakacyjne nie będą mogły już go przyjąć. Jak podaje ZUS na 4,3 miliona bonów, nadal nieaktywnych jest 895 tysięcy.

Bon turystyczny - wakacje 2022 r.

Bon turystyczny to wsparcie dla polskich rodziny i jednocześnie branży turystycznej w okresie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. To dokument elektroniczny uprawniający do kwoty 500 zł na każde dziecko, który można wykorzystać aż do końca września 2022 roku. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością kwota wsparcia jest wyższa i wynosi 1000 zł. W rządowym komunikacie możemy przeczytać:

Podobnie jak w programie "Rodzina 500 Plus", bon przysługuje niezależnie od poziomu dochodów. Z bonu turystycznego będzie mogło skorzystać niemal 6,5 miliona polskich dzieci, w tym także dzieci rodziców pracujących za granicą.
Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Jak aktywować bon turystyczny? 

Aby otrzymać bon, nie trzeba składać wniosków ani żadnych dokumentów. Wystarczy wykonać te proste kroki:

  • Zaloguj się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS za pomocą Profilu Zaufanego.
  • W zakładce "Ogólny" wybierz opcję "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon".
  • Zaczekaj, aż bon turystyczny w formie 16-cyfrowego kodu zostanie wysłany na numer telefonu lub adres e-mail wskazany przez rodzica.

Warto pamiętać także iż bon ważny jest do 30 września br. oraz nie podlega wymianie na gotówkę. Jeśli w PUE ZUS nie jest widoczna zakładka "Polski Bon Turystyczny", należy się upewnić, czy spełniamy wszystkie wymagania, które pozwalają na uzyskanie świadczenia. Jeśli jest kłopot z wygenerowaniem kodu, trzeba złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) wniosek o ustalenie praw do bonu.

Gdzie wykorzystać bon turystyczny? 

Bon turystyczny można zrealizować tylko w Polsce. Rodzice mogą nim opłacić m.in. pobyt w hotelu, gospodarstwie agroturystycznym, campingu czy pensjonacie. Kolonie, obozy harcerskie i "zielone szkoły" także wpisują się w wymagania programu, także śmiało, można opłacić je bonem.  Dokładną listę obiektów można znaleźć na stronie www.bonturystyczny.polska.travel. Wystarczy wpisać nazwę ośrodka lub miejscowość. 

Więcej o: