Jak przeżyć boskie wakacje w Polsce i nie zbankrutować? Trzymaj się tych zasad

Wakacje 2022 zbliżają się wielkimi krokami. W związku z szalejącą drożyzną wielu Polaków odpuściło sobie tegoroczne wakacje, a niektórzy zapowiadają, że będą wyjątkowo oszczędzać podczas wyjazdu. Ale jak to zrobić, by zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy? Podpowiadamy.

Z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" na początku czerwca wynika, że w 2022 roku co piąty Polak zrezygnuje z wakacji. Taka decyzja spowodowana jest dużym wzrostem cen paliw i artykułów dostępnych w sklepach. Jak więc zaoszczędzić na wakacjach w Polsce?

Zobacz wideo To będą drogie wakacje pod kątem usług?

Wakacje 2022 w Polsce. Szukaj oszczędności w noclegach

Najwięcej można zaoszczędzić na noclegach. Jeśli nie chcemy wydawać kroci, warto zdecydować się na niższy standard hotelu bez dodatkowych usług - np. basenu, saun, wyżywienia itd. Doskonale sprawdzi się też wypoczynek na polu namiotowym, który będzie zdecydowanie tańszy.

Dobrą metodą jest porównanie cen przed wyjazdem - warto sprawdzić, ile kosztują noclegi na różnych portalach internetowych, a nawet zadzwonić bezpośrednio do właścicieli apartamentów czy odwiedzić strony hoteli. Może się okazać, że ceny poza internetem będą korzystniejsze.

Wakacje w Polsce. Wybieraj mniej oczywiste kierunki

Chcesz zaoszczędzić na wakacjach w Polsce, a jednocześnie przeżyć naprawdę niezapomnianą przygodę? Poszukaj niszowych miejsc, zapomnianych wiosek lub takich, gdzie nie ma wielu turystów. Tańszy może okazać się pobyt w Bieszczadach niż Zakopanem. To samo dotyczy nadmorskich miejscowości - popularne kurorty często są droższe od niewielkich miejscowości.

Potrzebujesz pomocy w wyborze kierunków? Mamy kilka propozycji, z których możesz skorzystać!

Więcej przydatnych informacji o podróżowaniu znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Oszczędzanie na wakacjach. Zrezygnuj z restauracji - gotuj sam

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak drogie mogą być obiady w restauracjach znajdujących się w turystycznych miejscowościach. Jeśli więc chcemy zaoszczędzić na jedzeniu, warto wynająć apartament lub pokój z dostępem do kuchni, lub chociażby kuchenki mikrofalowej. Będziemy mogli wówczas odgrzewać przygotowane wcześniej jedzenie, bądź zrobić szybki obiad od podstaw.

Sposób na tańsze wakacje - wybierz odpowiedni termin

Kiedy będzie najdrożej? Gdy wszyscy ruszają na urlop. To stara zasada: aby zaoszczędzić, unikaj tłumów. Czyli nie wyjeżdżaj w okolicach długiego weekendu sierpniowego, gdy ceny nagle skaczą do góry. Wybierając się w niektóre rejony, sprawdź też, czy w danym okresie nie ma dodatkowych atrakcji, jak festiwale muzyczne. Przykładowo ceny pod koniec czerwca 2022 r. skoczyły nawet o kilkaset procent z powodu festiwalu Open'er w Gdyni. Jeśli taka impreza nie jest twoim celem - postaw na inną, mniej obleganą datę.

Wakacje w mieście? Przerzuć się na komunikację miejską

Jeśli planujesz spędzić urlop w mieście, warto zostawić samochód na parkingu hotelowym, a po mieście poruszać się komunikacją miejską. Bilety wielogodzinne lub wielodniowe będą kosztować kilkanaście do kilkudziesięciu złotych, a koszt paliwa i parkingów przy każdej z atrakcji znacznie przewyższy ich koszt.

Z komunikacji możesz też skorzystać dojeżdżając na wakacje. Sprawdź rozkład pociągów, busów, a nawet samolotów. To sposób, by znacznie zaoszczędzić na paliwie. 

Więcej o: