Z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" na początku czerwca wynika, że w 2022 roku co piąty Polak zrezygnuje z wakacji. Taka decyzja spowodowana jest dużym wzrostem cen paliw i artykułów dostępnych w sklepach. Jak więc zaoszczędzić na wakacjach w Polsce?
Najwięcej można zaoszczędzić na noclegach. Jeśli nie chcemy wydawać kroci, warto zdecydować się na niższy standard hotelu bez dodatkowych usług - np. basenu, saun, wyżywienia itd. Doskonale sprawdzi się też wypoczynek na polu namiotowym, który będzie zdecydowanie tańszy.
Dobrą metodą jest porównanie cen przed wyjazdem - warto sprawdzić, ile kosztują noclegi na różnych portalach internetowych, a nawet zadzwonić bezpośrednio do właścicieli apartamentów czy odwiedzić strony hoteli. Może się okazać, że ceny poza internetem będą korzystniejsze.
Chcesz zaoszczędzić na wakacjach w Polsce, a jednocześnie przeżyć naprawdę niezapomnianą przygodę? Poszukaj niszowych miejsc, zapomnianych wiosek lub takich, gdzie nie ma wielu turystów. Tańszy może okazać się pobyt w Bieszczadach niż Zakopanem. To samo dotyczy nadmorskich miejscowości - popularne kurorty często są droższe od niewielkich miejscowości.
Potrzebujesz pomocy w wyborze kierunków? Mamy kilka propozycji, z których możesz skorzystać!
Więcej przydatnych informacji o podróżowaniu znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak drogie mogą być obiady w restauracjach znajdujących się w turystycznych miejscowościach. Jeśli więc chcemy zaoszczędzić na jedzeniu, warto wynająć apartament lub pokój z dostępem do kuchni, lub chociażby kuchenki mikrofalowej. Będziemy mogli wówczas odgrzewać przygotowane wcześniej jedzenie, bądź zrobić szybki obiad od podstaw.
Kiedy będzie najdrożej? Gdy wszyscy ruszają na urlop. To stara zasada: aby zaoszczędzić, unikaj tłumów. Czyli nie wyjeżdżaj w okolicach długiego weekendu sierpniowego, gdy ceny nagle skaczą do góry. Wybierając się w niektóre rejony, sprawdź też, czy w danym okresie nie ma dodatkowych atrakcji, jak festiwale muzyczne. Przykładowo ceny pod koniec czerwca 2022 r. skoczyły nawet o kilkaset procent z powodu festiwalu Open'er w Gdyni. Jeśli taka impreza nie jest twoim celem - postaw na inną, mniej obleganą datę.
Jeśli planujesz spędzić urlop w mieście, warto zostawić samochód na parkingu hotelowym, a po mieście poruszać się komunikacją miejską. Bilety wielogodzinne lub wielodniowe będą kosztować kilkanaście do kilkudziesięciu złotych, a koszt paliwa i parkingów przy każdej z atrakcji znacznie przewyższy ich koszt.
Z komunikacji możesz też skorzystać dojeżdżając na wakacje. Sprawdź rozkład pociągów, busów, a nawet samolotów. To sposób, by znacznie zaoszczędzić na paliwie.