Asfaltową ścieżką po Dolinie Chochołowskiej. Modernizacja tatrzańskiego widoku nie każdemu się podoba

W Dolinie Chochołowskiej powstaje asfaltowa droga. Modernizacja nie przypadła do gustu wielu turystom i góralom. Prace trwają na początkowym 3,5-kilometrowym odcinku. Ulubiona trasa pieszych wędrówek w Tatrach zmienia się nie do poznania - zdania na ten temat są podzielone.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Widok jak z klasycznej podhalańskiej pocztówki, zmieni się nie do poznania. W obleganej i uwielbianej Dolinie Chochołowskiej prace modernizacyjne dobiegają końca. Zmiana dotyczyła odcinka drogi na szlaku biegnącym przez Siwą Polanę do Polany Huciska. Nowo wylany asfalt ma pomóc poprawić bezpieczeństwo turystów i usprawnić ruch. Zdania w tej kwestii są mocno podzielone. 

Nowa asfaltowa droga w Dolinie Chochołowskiej

Asfaltowy odcinek w Dolinie Chochołowskiej doczekał się remontu. Drogowcy kończą kłaść ok. 3,5 km nowej nakładki na trasie, gdzie kursowała kolejka Rakoń. Wcześniej na tym odcinku nawierzchnia pełna była dziur oraz asfaltowych łat. Prace dotyczą zmian na szlaku, biegnącym przez Siwą Polanę do Polany Huciska. Za inwestycję zapłaciła Wspólnota Uprawnionych Ośmiu Wsi w Witowie, która zarządza drogą i dalej Doliną Chochołowską. Modernizacja pochłonie 1,6 mln zł.

Jan Piczura ze Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi w Witowie skomentował sytuację w lokalnych mediach: 

Dzięki temu powstanie równa trasa z poboczami i zjazdami. To wszystko w celach poprawy bezpieczeństwa i płynności ruchu. Wiadomo przecież, że z roku na rok ruch w tej dolinie się zwiększa. Mamy tam konie wożące turystów, rowerzystów, ludzi z psami, a także wiele rodzin z małymi dziećmi w wózkach. Dla niech to będzie duże ułatwienie

- czytamy na stronie nowytarg.naszemiasto.pl

Zobacz wideo Bożek: Sam widziałem jak ludzie w Tatrzańskim Parku Narodowym dokarmiali zwierzęta. Coś nieprawdopodobnego

Nowa trasa będzie takich samych wymiarów jak ta poprzednia - 4 metry. - Nie będzie za to ubytków i dziur, które wielu turystom rzekomo utrudniały wejście na szlak. Jak twierdzi wiele osób, droga była remontowana 40 lat temu, na wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II. Z modernizacji szczególnie cieszą się rodzice, którzy mieli problem z wjazdem dziecięcym wózkiem. 

Wreszcie możemy bez wysiłku pokonać ten fragment. W wózku mamy małe kółka, przez co mieliśmy wcześnie problemy

- skomentował ojciec bliźniaków w rozmowie z podhale24.pl

Zmiany w Dolinie Chochołowskiej mają wielu przeciwników

Zdania turystów, ekologów jak i mieszkańców Podhala są mocno podzielone. Wiele osób jest przeciwnym tego typu zmianom, które wpływają na panoramę Tatr i ekosystem. Niektórzy uważają wręcz, że skoro jest to szlak, to powinien pozostać bez miejskich udogodnień w postaci asfaltu. 

Faktem jest, że wcześniejsza trasa wymagała renowacji i remontu - jednak istniejące w dzisiejszej dobie rozwiązania otwierają przed nami wiele różnych, nowatorskich rozwiązań. Tymczasem górskie doliny są asfaltowane. 

Dolina Chochołowska to najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach znajdująca się na zachodnim skraju Tatr Zachodnich. Ma długość ok. 10 km. To miejsce bardzo popularne wśród turystów, teraz zmienia się nie do poznania. 

Więcej o: