Najpiękniejsze wodospady w Polsce. Gdzie je znaleźć? Są na wyciągnięcie ręki

Powiedzenie "cudze chwalicie, swego nie znacie" jak ulał pasuje do krajobrazów polskiej, rodzimej przyrody. Kiedy myślimy o wodospadach, to pierwsze, co przychodzi do głowy, to widoki z rajskiej wyspy umieszczone w folderach biur podróży. W naszym artykule przedstawiamy przykłady wodospadów z Polski, które są dowodem na to, że wcale nie trzeba wyjeżdżać za granicę, aby podziwiać je na własne oczy.

Wodospady w Polsce w większości usytuowane są w polskich górach. Warto wybrać się tam, aby doświadczyć różnorodności przyrody i posłuchać charakterystycznego szumu wody. 

Zobacz wideo W Wiśle brakuje wody. Niski poziom rzeki w Warszawie

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Wodospad Kamieńczyka - najwyższy w polskich Sudetach

Wodospad Kamieńczyka jest najwyżej położonym wodospadem (846 m n.p.m) po polskiej stronie Karkonoszy. Składa się z trzech kaskad, których łączna wysokość wynosi 27 metrów. Prowadzi do niego wiele szlaków ze Szklarskiej Poręby. Jak podaje szklarskaporeba.net.pl, najkrótszy odcinek (ok. 4 km) zaczyna się przy jednym z parkingów przy osiedlu Huty w Szklarskiej Porębie, zatem stosunkowo nietrudno tam dotrzeć.

Wodospad Szum: największy wodospad na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.

Wodospad Szum usytuowany jest w środkowej części Doliny Będkowskiej i łączy się z rzeką Będkówką. Uformował się na progu skalnym zbudowanym z wapieni na wysokości około czterech metrów. Uchodzi za idealne miejsce na spacery z dziećmi i weekendowy odpoczynek z dala od zgiełku miasta. Wokół doliny znajdują się atrakcyjne wąwozy i ogromne skały, w których poprowadzono wiele dróg wspinaczkowych, a także jaskinie i skalne schrony. Najpopularniejsza jest Jaskinia Nietoperzowa, udostępniona do zwiedzania turystom.

Wodospad w Sopotni Wielkiej: najokazalszy w Beskidach

Trzeci na naszej liście wodospad zlokalizowany jest w obrębie potoku Sopotnia w miejscowości Sopotnia Wielka w gminie Jeleśnia w województwie śląskim. To największy wodospad w całych polskich Beskidach.  Znajduje się w centrum miejscowości Sopotnia Wielka, na wysokości 620 m n.p.m., tuż pod mostem na potoku. Jego wysokość wynosi 10 metrów. Stanowi rzadki przypadek wodospadu kataklinalnego - warstwy skał opadają stromo, w tym samym kierunku, co bieg wody.

Więcej o: