Upały i susza we Włoszech. Fala gorąca spowoduje temperatury powyżej 40 stopni w wielu regionach

Meteorolodzy alarmują i ostrzegają przed upałami we wschodniej części Włoch - rejon Apulii będzie najbardziej narażony na wysokie temperatury. Gorące powietrze dotrze także doSardynii. Ma to być kulminacja fali gorąca, nękającej kraj od dłuższego czasu. Z każdym dniem pogarsza się kryzys z powodu suszy.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Niemal całe Włochy obejmą ekstremalnie wysokie temperatury. Chociaż dla turystów może być to dobra informacja, dla mieszkańców czy rolników wiąże się to z suszą i innymi zagrożeniami. Według prognoz temperatury sięgną 43 stopni C. Obecny tydzień ma być jednym z najgorętszych w czerwcu, jakie kiedykolwiek zanotowano.

Upały i dotkliwa susza we Włoszech. Spada poziom wód w rzekach. Pad najsuchszy od 70 lat

Według prognoz w całych Włoszech temperatura może spaść dopiero w weekend. Zapowiadana różnica nie będzie znacząca -zaledwie o 3-4 stopnie chłodniej. Potem znów wróci upał. Rekordowo wysokie temperatury wskazują termometry w niemal całej Italii. Kilka miast w północnych Włoszech ogłosiło racjonowanie wody, a region Lombardii przygotowuje się do stanu wyjątkowego, ponieważ rekordowa susza zagraża plonom i uprawom. 

Niepokój jest na tyle widoczny, że poziom wody w korytach rzek i jezior drastycznie spada, a niektóre nawet wysychają. Federacja włoskich przedsiębiorstw użyteczności publicznej - Utilitalia, wydała oświadczenie, że najdłuższa rzeka kraju - Pad - doświadcza najgorszej suszy od 70 lat, przez co wiele odcinków rozległego północnego szlaku wodnego całkowicie wyschło.

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

Włochy. Niepokojące upały i rekordowe temperatury

Kolejna fala gorąca idzie od północy i będzie napływać na południe, przynosząc temperatury od 40 do 43 stopni Celsjusza w Apulii, na Sardynii i Sycylii. Eedług meteorologów pobity zostanie rekord temperatur z 2003 roku, gdy lato było jak dotąd najgorętsze w historii. W Bolonii i Mediolanie temperatura ma sięgnąć 36 stopni Celsjusza, we Florencji 37 st., a w Rzymie 38 st.

Jak podaje Agencja Reutera, w niektórych obszarach Turynu, stolicy Piemontu, przerwy w dostawie prądu były częstym problemem zgłaszanym w nocy - powodem są upały, które obciążają podziemne kable. 

To, czego jesteśmy dziś świadkami, jest niestety przedsmakiem przyszłości. Jeśli stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze będzie nadal rosło i pchnie globalne ocieplenie do 2 stopni C w porównaniu z poziomem sprzed epoki przemysłowej

- skomentowała Clare Nullis, rzeczniczka Światowej Organizacji Meteorologicznej w Genewie.

Eksperci także od lat ostrzegają, że wysokie temperatury są spowodowane niepokojącymi trendami dot. zmian klimatycznych. Upały nie występują tylko we Włoszech - Hiszpania odnotowała najgorętsze lato od co najmniej 20 lat, a temperatury około 40 stopni Celsjusza widnieją na termometrach również we Francji

Więcej o: