Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Niemal całe Włochy obejmą ekstremalnie wysokie temperatury. Chociaż dla turystów może być to dobra informacja, dla mieszkańców czy rolników wiąże się to z suszą i innymi zagrożeniami. Według prognoz temperatury sięgną 43 stopni C. Obecny tydzień ma być jednym z najgorętszych w czerwcu, jakie kiedykolwiek zanotowano.
Według prognoz w całych Włoszech temperatura może spaść dopiero w weekend. Zapowiadana różnica nie będzie znacząca -zaledwie o 3-4 stopnie chłodniej. Potem znów wróci upał. Rekordowo wysokie temperatury wskazują termometry w niemal całej Italii. Kilka miast w północnych Włoszech ogłosiło racjonowanie wody, a region Lombardii przygotowuje się do stanu wyjątkowego, ponieważ rekordowa susza zagraża plonom i uprawom.
Niepokój jest na tyle widoczny, że poziom wody w korytach rzek i jezior drastycznie spada, a niektóre nawet wysychają. Federacja włoskich przedsiębiorstw użyteczności publicznej - Utilitalia, wydała oświadczenie, że najdłuższa rzeka kraju - Pad - doświadcza najgorszej suszy od 70 lat, przez co wiele odcinków rozległego północnego szlaku wodnego całkowicie wyschło.
Kolejna fala gorąca idzie od północy i będzie napływać na południe, przynosząc temperatury od 40 do 43 stopni Celsjusza w Apulii, na Sardynii i Sycylii. Eedług meteorologów pobity zostanie rekord temperatur z 2003 roku, gdy lato było jak dotąd najgorętsze w historii. W Bolonii i Mediolanie temperatura ma sięgnąć 36 stopni Celsjusza, we Florencji 37 st., a w Rzymie 38 st.
Jak podaje Agencja Reutera, w niektórych obszarach Turynu, stolicy Piemontu, przerwy w dostawie prądu były częstym problemem zgłaszanym w nocy - powodem są upały, które obciążają podziemne kable.
To, czego jesteśmy dziś świadkami, jest niestety przedsmakiem przyszłości. Jeśli stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze będzie nadal rosło i pchnie globalne ocieplenie do 2 stopni C w porównaniu z poziomem sprzed epoki przemysłowej
- skomentowała Clare Nullis, rzeczniczka Światowej Organizacji Meteorologicznej w Genewie.
Eksperci także od lat ostrzegają, że wysokie temperatury są spowodowane niepokojącymi trendami dot. zmian klimatycznych. Upały nie występują tylko we Włoszech - Hiszpania odnotowała najgorętsze lato od co najmniej 20 lat, a temperatury około 40 stopni Celsjusza widnieją na termometrach również we Francji.