Turcja. Kraj lubiany przez Polaków przeżywa rosyjskie oblężenie. W Antalyi może być pół miliona turystów

Turcja jest jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych dla Polaków, ale nie tylko. Jak się okazuje, inne nacje też upodobały sobie ten południowy kraj. Turcję szczególnie polubili Rosjanie, którzy tłumnie wyjeżdżają tam na letnie urlopy.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Od kebaba po bakławę - kilka dań, dzięki którym zasmakujesz Turcji, nie ruszając się z własnej kuchni

Jak powiedział Recep Yavuz (szef grupy roboczej ds. turystyki Rady Miasta Antalya) w rozmowie z serwisem Hürriyet Daily News, loty z Rosji do Antalyi, czyli głównego kurortu wakacyjnego w Turcji, wzrosły ponad dwukrotnie od maja. 

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan Turcja zmienia międzynarodową nazwę. ONZ zaakceptowała wniosek

Rosjanie tłumnie wyjeżdżają na wakacje do Turcji. Antalya przeżywa oblężenie

W maju 2022 roku odbywało się około 175 kursów między Rosją a turecką Antalyą (czyli około 25 lotów dziennie). Z kolei wyniki za pierwszy tydzień czerwca prezentują się następująco:

  • 1 czerwca - 62 kursy, 
  • 2 czerwca - 56 lotów,
  • 3 czerwca - tak samo jak dzień wcześniej,
  • 4 czerwca - 110 kursów,
  • 5 czerwca - 55 kursy,, 
  • 6 czerwca -  53 lotów,
  • 7 czerwca - 60 lotów.

W sumie w ciągu pierwszych siedmiu dni czerwca z Federacji Rosyjskiej do Turcji wykonano 452 kursy, którymi przyleciało na wakacje ponad 100 tysięcy Rosjan. Szacuje się, że przez cały czerwiec 2022 roku w tureckiej Antalyi może wypoczywać nawet pół miliona rosyjskich turystów. 

Wynik około 500 tysięcy wczasowiczów jest imponujący w porównaniu do maja, ale i tak jest mniejszy niż w latach ubiegłych. W 2021 roku w lipcu nad turecką riwierą wypoczywało 700 tysięcy obywateli Federacji Rosyjskiej, a przed pandemią COVID-19 w czerwcu 2019 - 863 tysiące osób.

Trzeba pamiętać o tym, że większość krajów zamknęła się na obywateli Rosji z powodu wciąż trwającego konfliktu zbrojnego na Ukrainie. To również ma wpływ na fakt, że Turcja jest jednym z głównych wyborów Rosjan na tegoroczne wakacje. 

Turcja (zdjęcie ilustracyjne) Wakacje 2022 - Turcja: zasady wjazdu, waluta, ostrzeżenia MSZ

Więcej o: