Wakacje 2022. Jak spędzić tanio urlop? Kilka rad, dzięki którym nie zrujnujesz budżetu

Wakacje 2022 już niedługo, a to znaczy, że wielu zaczyna snuć urlopowe plany. Jak zorganizować niezapomnianą wycieczkę, która nie będzie dużo kosztować? Jest kilka sposobów na to, by zaoszczędzić, jednocześnie dobrze bawiąc się na wakacjach.

Więcej informacji na temat podróży znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo To będą drogie wakacje pod kątem usług?

Galopująca inflacja i coraz wyższe ceny nie napawają optymizmem. Wszystko drożeje, w tym koszty wakacyjnych wyjazdów. W tym roku za urlop w Polsce zapłacimy o 30 proc. więcej niż w 2021 r. Podwyżki o kilkanaście procent dotyczą także wypadów za granicę. W związku z zaistniałą sytuacją rodzą się pytania dotyczące tego, jak tanio spędzić wakacje 2022. Przedstawiciele branży turystycznej dzielą się swoimi poradami, które mogą pomóc w zaplanowaniu udanego urlopu.

Wakacje 2022. Lepiej nie czekać na ostatni moment

Z danych Polskiej Organizacji Turystycznej wynika, że 65 proc. Polaków planuje odpocząć w sezonie. Połowa badanych przeznaczy na nie mniej niż 2000 złotych. Dlatego też zastanawiają się nad tym, jak oszczędnie spędzić wakacje 2022. 

Eksperci podpowiadają, by urlop zaplanować wcześniej. Wtedy koszt takiej wycieczki będzie o wiele niższy. Wypady last minute mogą znacznie uszczuplić nasz budżet. Niektóre biura podróży oferują rabaty, które sięgają nawet 40 proc. Dodatkowo możemy liczyć na różne pakiety, zniżki dla najmłodszych. Co ważne, ceny są niezmienne, więc nie będziemy musieli dopłacać. 

Już teraz możemy kupić w atrakcyjnych cenach wyjazdy na sezon zima 2022/23 i zaplanować ferie zimowe. Pod koniec lata rozpocznie się natomiast przedsprzedaż ofert na wakacje 2023

- powiedziała Agata Biernat z wakacje.pl w rozmowie z Interia.pl. Dodała, że wypady last minute mogą znacznie uszczuplić nasz budżet. Wiele ofert przed samym wylotem było nawet o tysiąc złotych droższych niż kilka tygodni wcześniej. 

Wakacje 2022. Zaplanuj urlop poza sezonem

Z tej propozycji mogą skorzystać osoby, które nie są ograniczone czasem trwania uczelni lub szkoły. Za urlop we wrześniu lub październiku możemy zapłacić o kilkaset złotych mniej. Co ważne, pogoda w południowoeuropejskich krajach będzie wtedy tak samo sprzyjająca, jak w lipcu i sierpniu. Będziemy więc mogli leżeć na plaży, pływać w morzu i zwiedzać okoliczne miasta. Nad Bałtyk i w polskie góry warto wybrać się w maju i na początku czerwca. Aurę trudno przewidzieć, ale widoki są nieziemsko piękne.

Wakacje 2022. Wybierz mniej popularny kierunek wyjazdowy

Jeśli planujemy urlop w Polsce, musimy liczyć się z tym, że najwięcej pieniędzy zostawimy nad Morzem Bałtyckim. Nieco tańsze są góry. Najkorzystniejsze cenowo są miejsca mało popularne, na przykład okolice parków narodowych lub krajobrazowych. 

Ze względu na sytuację w Ukrainie luźniej i pewnie nieco taniej będzie w Bieszczadach. Wielu turystów obawia się wyjazdów w tamte rejony ze względu na wojnę w Ukrainie, choć niepotrzebnie, bo jest tam bezpiecznie

- mówiła Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystycznej w rozmowie z interia.pl. Część z nas wybierze jednak odpoczynek nad Bałtykiem. W tym przypadku lepiej udać się do małych miejscowości, na przykład Rusinowa, Sasina lub Karwii.

Co z wyjazdami za granicę? Najbardziej opłacalne są wakacje w Turcji. Za tygodniowy pobyt w pięciogwiazdkowym hotelu jedna osoba zapłaci 2500 zł.

Wakacje 2022. Jak jeszcze zaoszczędzić?

Podczas urlopu musimy też jeść. Obiady w restauracjach są drogie i mogą wyczyścić nasze konto bankowe. Co więc zrobić, by nie wydać za dużo? W przypadku urlopu za granicą warto wybrać ofertę all-inclusive. W cenę wliczone są posiłki, przekąski oraz napoje. Jest jeszcze jedno rozwiązanie: gotowanie samemu. To opcja dla osób, które chcą spędzić wakacje w apartamencie lub wynajmowanym mieszkaniu. Jeżeli zależy nam na jedzeniu w restauracji, warto wybierać ofertę dnia. 

Koszty urlopu znacznie podnoszą bagaże rejestrowane. Zrezygnowanie z niego pozwoli zaoszczędzić nam nawet kilkaset złotych. Dlatego zastanówmy się, czy chcemy zabierać kilka walizek na kilkudniowy wylot. Co jeszcze możemy zrobić? Warto zainteresować się pakietami i spróbować swoich sił w negocjacji. Szczególnie opłacalne jest, to gdy wakacje spędzamy w większej grupie. Więcej o: