Tajemnicza kometa zbliży się do Ziemi. Warto wtedy obserwować niebo. Jak zobaczyć to magiczne zjawisko?

Kometa C/2017 K2 (kometa obłoku Oorta o orbicie hiperbolicznej) zbliża sie do Ziemi. Już niedługo będziemy mogli podziwiać niezwykłe zjawisko na niebie. Warto, bo takie wydarzenie nie zdarza się codziennie. Sprawdź, co trzeba zrobić, by móc oglądać kometę.

Więcej informacji na temat zjawisk kosmicznych znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Skąd się wzięliśmy? Czy jesteśmy sami? Webb rusza szukać odpowiedzi

Kometę C/2017 K2 (PanSTARRS) po raz pierwszy zauważono za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a w 2017 r. Astronomowie od razu się nią zainteresowali. Jej wielkość i jasność były przedmiotem analiz badaczy. Kosmiczny obiekt znajdował się daleko od Ziemi i podążał w kierunku słońca. Już niedługo zbliży się do naszej planety i będzie można ją zaobserwować na niebie. Jest jednak mały haczyk. Kometę trudno będzie dostrzec gołym okiem.

Wschód Słońca Tutaj wschody słońca zapierają dech w piersiach. 3 miejsca w Polsce, do których warto kiedyś dotrzeć

Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS). Astronomowie nie mają pewności co do jej rozmiarów

Jak podaje portal cnet.com, badacze Eddie Irrizarry z NASA  i Kelly Kizer Whit z Earthsky nie są pewni, jaki jest rozmiar jądra obiektu. Jego wielkość różni się w zależności od obserwacji. Może wynosić od 18 km do 161 km. Oznacza to, że istnieje szansa, iż C/2017 K2 jest jedną z największych, obok Hale-Hop i Bernardinelli-Bernstein, komet odkrytych w ostatnim czasie. Astronomowie zastanawiają się również nad długością warkocza obiektu. Zdaniem badaczy wynosić ona może od 130 000 do 800 000 km. 

Tajemnicza kometa zbliży się do Ziemi. Będziemy mogli ją obserwować

C/2017 K2 najbliżej naszej planety będzie 14 lipca 2022 r. Niestety, trudno będzie ją dostrzec gołym okiem. Dlaczego? Kometa będzie znajdować się dalej, niż wynosi średnia odległość Marsa od Ziemi. Obserwację ułatwią amatorskie lunety i teleskopy w planetarium. Magiczne zjawisko będzie można oglądać również w internecie na transmisjach online, na przykład na stronie Virtual Telescope.

Od razu po tym obiekt wyruszy w dalszą drogę i podąży w kierunku peryhelium (punktu na orbicie obiektu, który krąży wokół Słońca, który znajduje się w miejscu zbliżenia obydwu ciał niebieskich), a następnie "wyruszy" dalej. Astronomowie podkreślają, że trudno będzie przewidzieć zachowanie komety, gdy zbliży się do centralnej gwiazdy Układu Słonecznego. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że obiekt się rozpadnie. Dlatego też obserwacja C/2017 K2 (PanSTARRS) z Ziemi może być niepowtarzalną okazją do podziwiania tego typu zjawiska. 

IMGW wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem i silnym wiatrem Jak powstaje burza i co przyciąga pioruny? Wszystko, co musisz wiedzieć

Więcej o: