Prognoza pogody. Letnia aura wróci już w najbliższe dni. IMGW ostrzega przed upałami i burzami

Fala upałów i gorąca wraca po kilku chłodniejszych, a w wielu miejscach nawet deszczowych dniach. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikowali prognozę zagrożeń pogodowych na kolejne dni. W weekend przewidywane są wysokie temperatury, a od soboty możliwe burze i gradobicie.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Początek wakacji należy do wyjątkowo słonecznych i gorących. Po zaledwie kilku chłodniejszych dniach, masy ciepłego powietrza wracają nad nasz kraj. Nie obejdzie się niestety bez burz, a wielu miejscach może spaść również grad.

Prognoza pogody. Fala upałów i burza wraca nad Polskę

Jak poinformował synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk, od środy w Polsce wyż będzie się rozbudowywał i przemieszczał w stronę wschodniej części kontynentu, tym samym zaciągając do Polski kolejne masy ciepłego powietrza. Wszystko wskazuje na to, że po chłodnym wtorku nad Polskę wraca gorąca i upalna pogoda.

Przejaśnienia i poprawę na niebie zauważymy już w środę - będzie dużo błękitu pośród kłębiastego, małego i umiarkowanego zachmurzenia. Jedynie na północnym wschodzie kraju pojawi się więcej chmur, ale nie powinno tam padać. Temperatura maksymalna wyniesie od 21 stopni Celsjusza na Podlasiu i Suwalszczyźnie, przez 22-24 st. C w centrum kraju, do 27 st. C na zachodzie. 

Zobacz wideo Burza i grzmoty w Tatrach

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikowali prognozę zagrożeń pogodowych na kolejne dni. W czwartek nie są prognozowane żadne niebezpieczne zjawiska, natomiast w piątek może pojawić się upał, a w weekend - dodatkowo burze z gradem.

IMGW ostrzega przed upałem i burzą

W ciągu kolejnych dni wyż powoli będzie się rozbudowywał, jednocześnie przemieszczając się na wschód kontynentu, będzie zaciągać do Polski coraz więcej ciepłego powietrza. Przynoszący opady i miejscowe burze front atmosferyczny, dotrze do nas znad Niemiec. IMGW planuje wydać ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla całego województwa lubuskiego i zachodniej części woj. dolnośląskiego. Alertu pierwszego stopnia mogą spodziewać się mieszkańcy woj. zachodniopomorskiego

W piątek prognozowana jest przyjemna aura i słoneczna pogoda. Temperatura osiągnie maksymalnie od 24 st. C na Suwalszczyźnie i Podlasiu, przez 26 st. C w centrum, do 30 st. C na północnym zachodzie. Z kierunków wschodnich będzie wiać słabo i umiarkowanie.

Sobota będzie wyjątkowo upalnym dniem w niemal całym kraju. Ostrzeżenia drugiego stopnia możliwe są na całym terenie woj. lubuskiego i wielkopolskiego oraz w woj. dolnośląskim. Z kolei alerty drugiego stopnia wprowadzone będą w zachodniopomorskim, opolskim, śląskim, małopolskim (z wyłączeniem powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego), a także w południowych powiatach woj. dolnośląskiego.

Więcej o: